Bank of China Türkiye’ye Geliyor

Çin’in en büyük bankalarından biri olan Bank of China Türkiye’ye  geliyor. Ziraat Bankası ise Çin’de yatırım fırsatlarına bakıyor.
 

Sabah Gazetesinin haberine göre, “TL-YUAN” ticareti ve 2050 yılına  kadar 50 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyan Türkiye ile Çin  arasında finans işbirliğinde hızlı adımlar atılıyor. Ekonomik  sarsıntının dünyayı alt üst ettiği bugünlerde Çin’in en büyük  bankalarından Bank of China Türkiye’de faaliyet göstermek için kolları  sıvadı. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Xiaosheng Gong, iki ülke  arasında finans işbirliği ile ilgili büyük oranlarda ilerleme  kaydettiklerini belirterek, “Geçenlerde Bank of China yetkilileri  Türkiye’ye geldi. Öncelikle burada bir temsilcilik açtılar, gelecek  aylarda şube açmayı planlıyorlar” dedi.
 

Çin Başkanı Wen Jiabao’nun Ekim 2010 tarihli ziyaretinde Başbakan  Tayyip Erdoğan ile imzaladığı anlaşmayla “TL-Yuan” ticaretinin  başlanmasının hedeflendiğini hatırlatan Büyükelçi Gong, yerli para ile  ticaret konusunda kavram düzeyinde herhangi bir sıkıntı olmadığını  belirterek, “Teknik düzeyde iki ülkenin bankaları sürekli görüşüyor,  sorunlar çözülür” diye konuştu.

 

Çin’le yürütülen stratejik ortaklık kapsamında karşılıklı birer  banka açılması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Bank of China’nın  Türkiye’de faaliyete başlamasına paralel Ziraat Bankası da Çin’de  banka yatırımı için fırsat kolluyor. İki ülkenin karşılıklı banka  kurması ile ikili ticaretin büyük bir ivme ile hız kazanması  bekleniyor. Dünya’nın en iyi 11′inci bankası seçilen ve Çin’in dört  büyük devlet bankasından biri olan Bank of China’nın 2011 yılı ilk  çeyrek karı 35 milyar yuan (5.4 milyar dolar) olarak açıklandı. Banka,  devasa ekonomik teşvik projelerine açtığı kredilerle tanınıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SOROS:Euro krizini çözecek üç faktör

George Soros, Financial Times´ta yayınlanan yazısında euro krizi için kapsamlı bir çözümün üç temel faktörden oluşması gerektiğini bildirdi: bankacılık sisteminin...

Kapat