Bank of America-Merrill Lynch: TL’de Yüzde Yirmi Düzeltme Gelebilir

Haftalık EEMEA (Eastern Europe, Middle East and Africa) raporunda Bank of America-Merrill Lynch yatırımcıları Türkiye’de çok sert bir döviz kuru düzeltmesi gelebileceği konusunda uyardı. “Macro Matters for the Second Half”  başlıklı araştırmada, Türkiye ve Rusya’nın bölgede hala kaldıraç (kredi/gelir) oranını artıran iki ülke olduğu, ama Rusya’nın petrol geliri sayesinde daha dirençli bir profil çizdiği vurgulandı. Raporda Türkiye’de “hard landing” (kafa üstü çakılmanın) gittikçe güçlenen bir olasılık olduğu öngörüsü de yer aldı.

Bank of America-Merrill Lynch notlarından diğer önemli alıntılar ise şöyle:

 “2011 yılında %9 iç talep büyümesi ve %18 sabit sermaye yatırım patlaması bekleniyor. Kafa üstü çakılma riski yükseliyor. Para ve bütçe politikası çok gevşek, cari açık ve gürül gürül akan sıcak para kırmızı alarm veriyor.

Bu durumda, TL’de büyük bir düzeltme (değer kaybı) gittikçe  yükselen bir olasılık, çünkü QE2 sona ererken, yılın ikinci yarsında küresel makro görünüm ile ilgili endişeler de artacak.  Bir noktada kreditörler Türkiye’ye daha fazla borç vermekten kaçınabilir. Halen devam eden ve yaz ayları boyunca da piyasaları rahatsız etmesi beklenen küresel duraksama Türkiye’yi önemli ölçüde yavaşlatmaz.

Tarih bize dikkatli olmamızı emrediyor:  Geçmişte halen gözlenen kredi artış oranı sadece 3 kez yaşandı.  Her üç dönemin ardından da TL en az %20 değer yitirdi.  Tabii, bu kez tarih tekerrür etmeyebilir.”  

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
VATAN: Yorgo Brothers Lehman Brothers’dan Kötü Vuracak

Avrupa Birliği (AB) ve IMF’den aldığı 110 milyar euro krediye rağmen yeniden iflasın eşiğine gelen Yunanistan, tüm dünyayı korkutmaya başladı....

Kapat