Bamtur İflas mı Ediyor…?

Tur operatörü Bamtur’un, Kurban Bayramı öncesi turlarını iptal etmesi, turizm sektörünü karıştırdı.Maddi sıkıntılar yaşadığı belirtilen Bamtur için ‘iflas’ iddiası ortaya atılırken, Genel Müdür Bertan Aner ‘iflasın söz konusu olmadığını’ söyledi.

 
YURTİÇİ ve yurtdışı tur operatörü Bamtur’un, Kurban Bayramı öncesinde tüm turlarını iptal etmesi, turizm sektörünü karıştırdı. Bamtur için ‘iflas’ iddiaları ortaya atılırken, turları iptal edilenler ödedikleri parayı geri alamadıklarını, Bamtur’un İspanya’daki tatilcileri ise şirketin otel paralarını ödemediğini, transferlerinin yapılmadığını belirterek mağduriyetlerini dile getiriyor. Kurban Bayramı yurtdışı ve kültür turlarını ‘çeşitli nedenlerden dolayı’ iptal ettiklerini duyuran Bamtur Genel Müdürü Bertan Aner, ‘iflas’ın söz konusu olmadığını belirterek, “Mısır, Yunanistan ve Sicilya turlarımızı iptal ettik. Bayramda 1100 kişi turlarımıza katılacaktı. Bunun değeri ortalama 400 bin Euro’yu buluyor. Bizim zararımız ise 1 milyon Euro oldu” dedi.

 
Geçtiğimiz yıl Mısır’da yaşadıkları sorunlarda yaklaşık 500 bin Euro zarar ettiklerini ve bu yıl da aynı zararı yaşamamak için tedbirli davranmak istediklerini ifade eden Bertan Aner, şunları iddia etti: “Turlarımızın tamamını iptal ettik. Bunu da 10 gün önceden müşterilerimize duyurduk. Bayram turlarını satın alan müşterilerin paraları bankalar tarafından iade edilmeye başlandı ve tamamı geri ödemelerini alıyor. Biz turlarımızı iptal ederek sektörün dikkatini çekmek istedik. İflasımız söz konusu değil. Bugüne kadar yılda 170 bin kişi turlarımıza katıldı. 110 milyon liralık da ciromuz var. Normal hayatımıza, turlar düzenlemeye devam edeceğiz.”

 
Yurtiçine odaklanırız

 
Avrupa’da kriz yaşayan ülkelerden ve Ortadoğu’da sorun yaşayan ülkelerden çekileceklerini dile getiren Aner, “Artık yurtdışı turları azaltıp, yurtiçine yöneleceğiz. Sektörde imajımızın zedelendiğini de düşünmüyorum” derken 6 ay önce Kuveytli bir fonla Bamtur’un yüzde 33’ünü satılmak için görüşmelere başladıklarını anlattı.
 

Bayram uçakları dolmadı

 
Bamtur Yurtdışı Turlar Müdürü Eda Aner de, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TURSAB) bayrama 3 hafta kala ilanlarını durdurduğunu belirterek, şöyle konuştu: “İlanlar durunca, satış yapamadık ve uçakları dolduramadık. 3 bin kişilik bir operasyon planlamıştık ancak uçaklarımız dolmadı. Böyle olunca da daha önceden tur satın alanların seyahatleri iptal oldu. TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a 3 kere gittim ve ‘ilanları durdurmak çözüm değildir’ dedim. Hakkımızda şikayetler olduğu için bu kararı aldıklarını söyledi. Ancak, ilanlarımızı 3 hafta önce durdurmak yerine daha önce durdursaydı hiç tur satmazdık. İlanlarımız durdurulmasaydı uçaklarımızı doldurur, sıkıntı yaşamazdık.”

 

Acenteler e-posta’yla bilgilendirildi

  
BERTAN Aner, 30 Ekim’de acentalarına Bamtur Mesaj Sistemi’nden ‘çok önemli bilgilendirme’ başlığıyla elektronik posta gönderdi. Yurtdışı ve kültür turlarının iptal edildiği duyurulurken, iptal edilen turların iadeleri için müşterilerin sigorta şirketine başvurmaları gerektiği belirtildi.

  
400 tatilci İspanya’da kaldı

 

BAMTUR’un İstanbul çıkışlı organizasyonuyla Madrid, Barcelona ve Mallorca’ya giden 400 Türk tatilci otel paralarının ödenmemesinden, transferlerinin yapılmamasından ve gezilerin hiçbirine gidememelerinden dolayı mağdur oldu. Anadolu Ajansı’na göre, Madrid’de ve Barcelona’daki 180’er, Mallorca’daki 40 tatilci, İspanya tatillerini yarıda keserek, İstanbul’a dönüyor. Tatilciler, otele alınmadıklarını, otel yönetiminin, para ödemedikleri taktirde polis çağıracağını söylediğini belirtiyor.

 

Çok şikayet geliyordu TURSAB görevini yaptı
 

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, şirketi önceden ikaz ettiğini ve ilanlarının durdurulması için tavsiye yazısı gönderdiğini belirterek, “15 gün önce ikaz ettim ve sigorta poliçelerini istedim. Şikayetlerin çok olduğunu görünce gazetelere tavsiye ettim. Bayramda uçaklarını dolduramayacaksın, müşteriyi mağdur etme dedik. Sayın Bakan’a da şifaen söyledim, ‘gereğini yap’ dedi. Başkan olarak acentemin kötü olmasını hiç istemem” dedi.  (Hürriyet)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 2 Kasım 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB zirvesinde Yunanistan'a mali yardım paketi ile ilgili varılan anlaşmayı halk oylamasına götürmekte kararlı...

Kapat