Bakırda Bir İhtimal Daha Var

Bloomberg’in 16 ekonomist arasında yaptığı araştırmaya göre bakır gelecek hafta %63 ihtimalle değer kaybı yaşayacak. Bu tezi savunanlar, dünyanın en büyük metal alıcısı konumundaki Çin’de artan enflasyon kaygılarıyla izlenecek sıkılaştırma politikalarını kanıt olarak gösteriyor ve bunu bakıra olan talebin azalacağına yoruyorlar. Dün, bakırın 3 hafta sonrası teslimat fiyatı 1 Aralık’tan beri dün en düşük değerini gördü. Bakırın 3 hafta sonrası teslimat fiyatı London Stock Exchange’de saat  17.15’te %1.1 azalarak tonu $8,735’ı görmüştü. Bakırın nisan ayı ithalatı Çin’de marta göre %14 düşmüştü.

Öte yandan bakır bu hafta 5 günün 4 gününü artıda kapattı. Toplamda haftayı %0.4 pahalanarak tamamladı. Bunun sebebi olarak Avrupa ekonomilerinin beklenenden daha hızlı toparlandığı yönündeki spekülasyonlar gösterilebilir. Avrupa Birliği İstatistik Kurumu bugün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği mensubu 17 ülkede GSYH’nın 2011 1. çeyreği itirabiyle, 2010 4. çeyreğine göre %0.8 arttığını söyledi.

Bakır temmuz teslimat fiyatı bugün Comex’te New York saatiyle 13.10 %0.3 yükselerek libresi $3.9835’a ulaştı.

Londra Metal Exchange’de bakırın üç hafta sonrası teslimat fiyatı bugün %0.7 değerlenerek tonu $8,788’dan işlem gördü.

Ekonomi Haber Yorum

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Betam Seçim Analizi: Kim Düşüyor, Kim Yükseliyor, NE Geliyor?

Prof Dr Seyfettin Gürsel’in yönettiği Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde kurulu BETAM Araştırma Enstitüsü, aslı bizde de bulunan bir simülasyon analizi ile...

Kapat