Bahar Piyasalara Da Gelecek Mi?

Reuters yılın ilk çeyreğini uzun yıllardır görülmeyen kazançlarla bitirmek üzere olan riskli varlıklar için bahar aylarını değerlendirdi.  Reuters’in danıştığı stratejist ve fon yöneticileri tek ağızdan konuşuyor:  Umutluyuz, ama temkinliyiz de”.

 

S&P500 2008 Mayısın’dan bu yana en yüksek değerini alırken, Stoxx600 de geçen Temmuz’da AB krizinin son aşaması başlamadan önceki zirvesine yükseldi.  FTSE100 ise tüm zamanların rekorunu kırmış olabilir.  Bu hesaplama ödenen temettüleri de kapsıyor.  MSCI World indeksi ise geçen Kasım’dan  bu yana %20 primle resmen boğa pazarı evresine girdi.

 

Bu hafta ABD’de konut-inşaat verileri, AB ve Çin’de ise Mart öncü PMI göstergeleri piyasalara ışık tutacak. ABD’de kış aylarında konut sektöründe gözlenen aktivitenin ılıman iklime bağlı olduğunu düşünenler var.  Bu hafta  inşaatçıler güven indeksi ve inşaat ruhsatları çok önemli.  S&P500’ün ivmesini koruması için konut sektörünün artık iyileştiğin dair algılamanın yaygınlaşması şart.

 

AB’den gelecek PMI ise Almanya ve Fransa dışında bölgenin sığ ve yumuşak bir resesyonda olduğunu teyid edecek.  Çin öncü PMI’ın ise 50’nin üstünde çıkması, ama hala çok zayıf bir ekonomiye işaret etmesi bekleniyor.  Almanya ve İngiltere’den enflasyon, Japonya’da ise dış ticaret verileri de önemli.

 

Yatırımcılar için en önemli nokta petrol fiyatı.  İran bankalarının Cumartesi günü SWIFT ödeme sistemi ile bağlantısı kesildi.  Tahran’ın cevabı merakla bekleniyor.  Reuters’in danıştığı uzmanlara göre, dünya ekonomisi hala tek motolru bir uçak gibi. ABD dışında doğru dürüst veri üreten ekonomik blok yok.  Merkez bankalarının da artan enflasyondan dolayı parasal gevşemeyi bekletmesi tedirginlik yaratıyor.

 

Bir fon yöneticisine göre, rallinin sürmesi hala en olası senaryo, ama artık herkes hedge satın almaya başlıyor.  Yani vade kısaltılırken put ve call’larla kazançlar garantiye alınıyor.

 

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın

Kısa vadede tepki yakın Sonunda beklenti desteklerimize gelen gram altında yolun kalanı ne şekilde devam eder ? Geçmişteki hareketlerin geleceği...

Kapat