Bağış: Ada’nın Doğal Kaynakları Gazoz Değil ki Gazı Kaçsın

Avrupa Birliği (AB) ve Başmüzakereci Egemen   Bağış, Kıbrıs’ta çözümsüzlüğün artık Türk tarafının değil, Rum tarafının, AB’nin, uluslararası kamuoyunun sorunu haline gelmeye başladığını ifade ederek,”Ada’nın   doğal kaynakları gazoz değil ki gazı kaçsın. Bu kadar çözüme yönelik kapsamlı   müzakereler devam ederken bu gaz kaçacakmış gibi gidip Akdeniz’in tabanında   delikler açma çabası aslında çözümü gerçekten kimin isteyip istemediği, kimin   provokasyonla, şantajla süreci nereye sürüklemek istediğinin ispatıdır” dedi.          
  

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı   Başbakanlıkta kabul ederek görüştü.          
  

Başbakan Küçük, kabulde yaptı açıklamada, kendilerinin her zaman   işbirliği elini uzattığına, ancak gerek müzakerelerde gerekse doğalgaz konusunda   gösterdikleri yaklaşım ve iyi niyetin Güney Kıbrıs tarafından olumlu   karşılanmadığını belirterek, ”Temennimiz ve beklentimiz, müzakerelerde sağduyulu   hareket edilmesidir” dedi.          
 

Küçük, Egemen Bağış’ın Kıbrıs’a, Kıbrıs’la ilgili sorunlara, müzakere   sürecine ve uyum çalışmalarına büyük ilgi gösteren ve yardımlarını esirgemeyen   bir bakan olduğuna işaret ederek, kendisini yeniden KKTC’de görmekten mutlu   olduğunu kaydetti.          
 

Bu dönemde ülkede bazı sıkıntılar bulunduğunu ve bu ziyaretin daha da   önem kazandığını belirten Küçük, çözüme yönelik müzakerelerin sürdüğünü, ancak   Güney Kıbrıs’ın aniden ortaya çıkardığı petrol arama olayının, krizin eşiğine   kadar getirdiğini kaydetti.          
 

Başbakan Küçük, Türkiye ve KKTC’nin uyarılarına rağmen Rum tarafının   ısrarını sürdürdüğünü, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun New York’ta sunduğu   işbirliği önerilerini olumlu karşılayacaklarını beklerken reddettiklerini   öğrendiklerini ifade ederek,”Bu konudaki yaklaşım ve iyi niyetlerimiz maalesef   olumlu karşılanmamaktadır” dedi.          
 

Kendilerinin her zaman işbirliği elini uzattığını vurgulayan Başbakan   Küçük, bir süre önce Güney Kıbrıs’ta yaşanan patlama ve ortaya çıkan enerji   sıkıntısı üzerine anında yardım elinin uzatıldığı ve işbirliğinin başladığını   hatırlatarak şöyle devam etti:         
  

”Bunlar güzel gelişmeler. İki toplum arasında 1963 olaylarıyla patlak   veren güvensizlik ortamının giderilmesi için elimizden gelen yardımı yapmaya   çalışıyoruz. Ancak Rum tarafından aynı anlayışı göremiyoruz. Temennimiz ve   beklentimiz, müzakerelerde sağduyulu hareket edilmesidir.”          
  

Küçük, müzakerelerin aksamasını istemediklerini, Rum tarafından da   istediklerinin görüşmeleri samimi şekilde sürdürmesi olduğunu kaydetti.                    

  

-AB UYUM ÇALIŞMALARI-                    
 

AB’ye uyum çalışmalarının da sürdüğünü, Ankara ziyaretlerinde bu   konuların istişare edildiğini belirten Küçük, AB Bakanlığı’nın deneyimli   personelinin Başbakanlık AB Birimi personeline verdiği destek için teşekkür   ederek, yürütülen bu çalışmaların KKTC’ye olumlu yansıdığını vurguladı.          
 

Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarının da bu çerçevede   olumlu geliştiğini  uyum kapsamında 1. paketteki gerekli yasa ve tüzüklerin   meclise sevk edildiğini, 2. paketteki çalışmaların da sürdüğünü anlatan Küçük,   mecliste de ilk kez sadece AB uyum yasalarını görüşecek bir komite   oluşturulduğuna ve yasaların süratle geçirilmesi için çalışmaların sürdüğüne   işaret etti.          
 

Başbakan Küçük, Bağış’a katkılarından dolayı teşekkür etti ve Başbakan   Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Türk ulusuna da sevgi ve saygılarını iletmesini   istedi.                    

 

-BAĞIŞ: ‘KKTC YALNIZ DEĞİL”-                    
 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da “Başbakanımızın selamlarını   getirdim” diyerek başladığı konuşmasında, önemli bir dönemeçte olunduğuna işaret   etti. Bağış, KKTC’nin yalnız olmadığını belirterek, “Türkiye’nin ve tüm   imkanlarının arkasında olduğunu bir kez daha dosta, düşmana anlatmak için   buradayız” dedi.          
 

New York’ta iki ülkenin imzaladığı ve ”tarihi” diye nitelediği   anlaşmayla ilgili KKTC hükümetinin gerekli adımları atmış olmasını çok önemsediklerini ifade eden Bağış, ”Adanın doğal kaynaklarını incelemek, gerekli   sismik araştırmaları yapmak üzere bir Türk şirketi olan Türkiye Petrolleri Anonim   Ortaklığı’nı (TPAO) seçtiğiniz için teşekkür ederiz” dedi.          
  

KKTC ekonomisinin, özellikle turizm ve eğitim alanında sergilediği   başarılardan dolayı hükümeti kutlayan Bağış, şöyle devam etti:         
  

”Gerçekten adada istikrarlı yönetimin ekonomiye nasıl olumlu yansıdığını   hep beraber görüyoruz. Büyükelçiden de geldiğim andan itibaren, bu başarılı   çalışmalarınızla ilgili çok olumlu şeyler duydum.”          

 
AB sürecinin önemine işaret eden Egemen Bağış, KKTC’nin AB reformlarıyla   ilgili çalışmalarından övgüyle söz ettiği konuşmasında, şunları ifade etti:         
 

”KKTC’nin bu konudaki kararlılığına bakılırsa, birçok aday ülkenin çok   daha ilerisinde, hatta bazı AB üyesi ülkelerle bile kıyaslanacak düzeye   geldiğiniz görülmektedir. Türkiye AB Bakanlığı olarak KKTC Başbakanlık AB   birimiyle işbirliğimizden çok memnunuz.”          
 

Bağış, Dışişleri Bakanlığı ile de işbirliği konusunda neler   yapabileceklerini değerlendireceklerini ifade ederek, Türkiye’nin, tüm kurumlarıyla olduğu gibi, AB Bakanlığı’nın da KKTC’nin yanında, arkasında   olduğunu, her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı.          
 

Bağış, şöyle devam etti:          
  

”İnşallah daha aydınlık yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. KKTC’nin   haklı davasında çözüme yönelik attığı tüm adımlarda Türkiye her türlü desteği   vermeye devam edecek. Çünkü çözümsüzlük çözümdür anlayışını kabul etmediğimizi   zaten 9 yıl önce ilan etmiştik. O gün bu gün, devamlı çözümden yana çabalarımızı   sürdürüyoruz.          

 

Ama artık çözümsüzlük bizim değil Rum tarafının, AB’nin, uluslararası   kamuoyunun sorunu haline gelmeye başladı. Bunu görüyoruz. Tabii adanın doğal   kaynakları gazoz değil ki gazı kaçsın. Şu anda bu kadar çözüme yönelik kapsamlı   müzakereler devam ederken sanki bu gaz kaçacakmış gibi bir anda gidip Akdeniz’in   tabanında delikler açma çabası aslında çözümü gerçekten kimin isteyip istemediği, kimin provokasyonla, şantajla süreci nereye sürüklemek istediğinin ispatıdır.          
  

Uluslararası kamuoyunun da bunu görmesi gerekir. Göremeyenlere de   yarından itibaren Strasbourg’ta anlatmaya devam edeceğiz. Endişeniz olmasın. Hep   beraber, tek yumruğuz, haklıyız ve güçlüyüz. Kimsenin şüphesi olmasın.”          
 

Görüşmede, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve KKTC   Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün de bulundu.          
 

Bu arada, Egemen Bağış, KKTC’deki Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) Genel   Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ile de bir araya geldi.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ateşan Aybars: Büyük Düzeltme, Altın, Gümüş

ABD Federal Rezerv’in geçen hafta “ekonomide durgunluk endişesi devam ediyor” tonunda sürpriz açıklaması ile emtia talebine olumsuz etki yapacağı endişesi...

Kapat