Babacan: Cari Açık Kısa Sürede Çözülmez

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yatırımcıların içini karartacak yeni açıklamalarla, en az JP Morgan “payı azalt” raporu kadar hasar veriyor piyasalara.  Artık ekonomide herkes daha fazla harcama değil istikrar bekliyor.  Yalnız Türkiye’de değil, tüm dünyada TCMB en az güvenilen kurumlar ligine düşürüldü.  Bu ortamda, seçimler yaklaşsa da, artık ekonomik kabinesinden sorunların anlaşıldığı, gerektiği zaman önlem alınacağı açıklamaları bekleniyor.  Sn Babacan ise tam tersini söylüyor.  Cari açık için bankalarla konuşulacakmış, ne faydası var?  Artırın faizleri, azaltın bütçe harcamalarını, sorun çözülsün. Ayrıca, artık Torba Af’dan gelen hasılatı harcamayıp, borç itfasında kullanacağınıza da güvence verin.  Ama, Sn Babacan böyle düşünmüyor:

Tutar olarak da 51 milyar 400 milyon bir rakamdan bahsediyoruz. Bu sadece yeniden yapılandırılan bir tutarı gösteriyor. Bu rakam devletin kasasına giren rakam değil. Tabi biz 2011 bütçemizi yaparken burdan gelen rakamı sıfır kabul etti. Bunu hiç hesaba katmadık.”

Bu paraların nerelerde kullanılacağıyla ilgili kesin kararı ise daha sonra karar verceğiz. Bir kısmını borç ödemede bir kısmını da alt yapı yatırımlarında kullanmayı düşünüyoruz. Fakat kesin kararımızı rakamlar netleştikten sorna vereceğiz” dedi.

CARİ AÇIK

Kredilere kısıtlama getirilmesine yönelik de değerlemelerde bulunan Bakan Babacan, bankalarla konuşulacağını ifade etti. Cari açık rakamlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Bakan “Bu yıl çok dikkatli olmalıyız. Bunu kısa sürede çözmek zor. Gerektiği zaman adımlarımızı atarız” dedi. Ömenli olan Türkiye’nin makroekonomik göstergeleridir. Dolayısıyla makroekonomik dengelere hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

 KREDİ NOTU!

ürkiye’nin kredi notuna ilişkin bir soruya karşılık ise Babacan şunları aktardı: “Kredi derecelendirm kuruluşlarının önden gidip yol göstermesi lazım. Türkiye’nin notunu yatırımcıları çoktan vermiş. İki yıllık İtalyan Eurobondları’nın faizleri bizden daha yüksek. Yatırımcı zaten notunu vermiş ve Türkiye’ye geliyor. Ama hala kredi derecelendirme kuruluşlarının notunu bekleyen fonlar da var.”

Kaynak: AKŞAM  Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
VATAN: Yorgo Brothers Lehman Brothers’dan Kötü Vuracak

Avrupa Birliği (AB) ve IMF’den aldığı 110 milyar euro krediye rağmen yeniden iflasın eşiğine gelen Yunanistan, tüm dünyayı korkutmaya başladı....

Kapat