Babacan AKP’den Dışlanıyor Mu?

 

Bankalar Kanunu’nda BDDK ve TMSF başkanlarının yeniden atanabilmesini sağlayan değişiklik teklifinin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan habersiz Meclis’e gönderildiği ortaya çıktı. Babacan, kendi yetkisindeki kurumlarla ilgili kritik düzenlemeyi dün sabah yaptığı basın toplantısında VATAN’ın sorusuyla öğrendi. Soruyu tekrarlatan Babacan kısa bir sessizliğin ardından, “Bu değişiklikten haberdar değilim. Benim bilgim dahilinde değil. Ama sorarız arkadaşlara, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş” dedi.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) veTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) başkanlarının yeniden atanabilmelerine olanak sağlayan yasal değişiklikten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın haberi olmadığı ortaya çıktı. BDDK ve TMSF’ye yeni başkan arayışındaki yetkili ilk isim olan Babacan, kendi yetkisindeki TMSF ve BDDK’yla ilgili kritik düzenlemeyi VATAN’ın sorusuyla öğrendi. Büyük şaşkınlık yaşayan Babacan, “Ben bu değişiklikten haberdar değilim. Benim bilgim dahilinde değil. O yüzden bilmiyorum. Ama sorarız arkadaşlara, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş diye” dedi.

 

Babacan, dün sabah saatlerinde BM Küresel Sürdürülebilirlik Konulu raporuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda VATAN Ali Babacan’a, “Dün Meclis’e gönderilen ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören AK Parti kanun teklifinde BDDK ve TMSF başkanlarının yeniden atanabilmelerine olanak sağlayacak bir düzenleme yer alıyor. Bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyuldu. Neyi amaçladınız?” diye sordu. Babacan soruyu dinledi ve ardından soruyu tekrarlamasını istedi. Değişikliği tekrar dinledikten sonra kısa süreli bir sessizlik yaşayan Babacan, “Ben bu değişiklikten haberdar değilim. Benim bilgim dahilinde değil. O yüzden bilmiyorum. Zaten aslında hükümetten giden bir yasa da değil. Ama sorarız arkadaşlara, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş diye” dedi. Babacan’ın yetkisindeki BDDK ve TMSF’yle ilgili söz konusu değişikliğin Babacan’dan habersiz yapılmış olması, salonda da büyük bir şaşkınlık yarattı.

 

Canikli: Haberi olmayabilir

 

Gelişmenin ardından gözler teklifi diğer 4 imzayla birlikte Meclis’e getiren AKP’li Nurettin Canikli’ye çevrildi. Canikli ise, konuyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

 

“Bu o kadar öyle önemli bir düzenleme değil zaten. Diğer üst kuruluşlarda başkanların yeniden atanmasına imkan sağlanırken bu 3 tane üst kuruluşta imkan yoktu. Biz bunu kendi aramızda da, ilgilileriyle de konuşuyorduk zaten. Bu farklılığın giderilmesi gerekiyordu. Bizim yaptığımız da bu 3 üst kuruluşun da atama şeklini diğerleriyle uyumlu hale getiriyoruz. Yaptığımız farklı birşey yoktur. Yeniden atanabilmelerine olanak sağlıyoruz. Bu ihtiyari bir olanaktır. İlla yeniden atanacakları söylenemez. Atama merci kimse, isterse atayabilme olanağı veriyor bu düzenleme.” Canikli, “Ancak BDDK ve TMSF’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı, haberi olmadığını söylüyor” sorusuna karşılık ise, “Biz bunu, esasa ilişkin bir düzenleme olarak görmedik. O yüzden gelmişken bu teklife koyalım, dedik. Teklif olduğu için Bakanın haberi olmayabilir” dedi.

 

5 AK Partili’nin imzası var

 

Önceki akşam Meclis’e sevkedilen ve 12 yıllık ‘kesintili’ zorunlu eğitim getiren AKP yasa teklifine eklenen düzenlemeyle görev sürelerinin bitmesine kısa bir süre kala BDDK ve TMSF başkanlarının yeniden atanabilmelerini sağlayacak bir yasal manevra yaptı. AKP, süreleri biten BDDK başkanı Tevfik Bilgin ve TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün yeniden başkanlığa atanabilmesi için Bankalar Yasası’nın ilgili maddesini değiştirecek düzenlemeyi, AK Parti yasa teklifi olarak Meclis’e sevketti. Teklif, Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ahmet Aydın ve Mahir Ünsal’dan oluşan Ak Parti’nin 5 grup başkanvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

 

Yeniden atanabilecekler

 

Mevcut yasaya göre, TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün görev süresi 29 Şubat’ta dolacağı için başkanlık makamında 1 hafta süresi kaldı. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ise, 7 Nisan’da başkanlık koltuğunu bırakmak zorunda. Ancak teklif bu sürede yasalaşırsa, her iki ismin de yeniden atanması mümkün olabilecek. Teklifin yasalaşması halinde Gül’ün yeniden TMSF başkanlığına atanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Kulisler TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ü gösteriyor

 

Gelişmeler ekonomi kulislerini de hareketlendirirken iddialar görev süresi Şubat ayı sonunda bitecek olan TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ü işaret ediyor. Kulislere yansıyan iddialara göre, TMSF Başkanı Gül, 26 Kasım’da gerçekleşen ilk ameliyatının ardından, Başbakan Erdoğan’ı İstanbul’da ziyaret etti. Başbakan Erdoğan gibi Rizeli bir aileden gelen TMSF Başkanı Gül’ün bu ziyaretinde, kendisine Rizeli bir tanınmış bürokrat daha eşlik etti. Bu ziyarette Şubat ayında dolacak olan görev süresi ve yeniden atanabilme kısıtları da gündeme geldi. Ziyaretin ardından bir süre sonra Başbakan’ın talimatıyla AK Parti kurmayları tarafından, Bankalar Yasası’nın ilgili maddesinin değiştirilmesine dönük bir çalışma yapıldı. Aynı çalışma kapsamında başkanlarının yeniden atanması yasaklanan 3 üst kurum için de geçerli olacak bir değişiklik hazırlandı. Değişiklik hükmü, AK Parti’nin Meclis’e gönderdiği ilk yasa teklifine eklendi. Böylece zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifinin 22’nci maddesine eklenerek Meclis’e sevkedilmiş oldu. Ancak bu süreçlerde, BDDK ve TMSF’den sorumlu Ali Babacan’a bilgi verilmedi.

 

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin veda ziyaretlerine başlamıştı

 

SÖZ konusu gelişmenin Ali Babacan kadar büyük şaşkınlık yaşattığı bir diğer isim de BDDK Başkanı Tevfik Bilgin oldu. Yeniden atanabilmesine olanak sağlayan düzenleme yapılacağından haberdar olmayan Bilgin, bir süredir eşyalarını toplamaya başlamıştı. Veda ziyaretlerine de başlamış olduğu öğrenilen Bilgin’in önümüzdeki bir iki gün için de veda ziyareti randevuları olduğu öğrenildi.

Gazete VATAN

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Küresel Likidite Koşulları Para Politikasının Odağında

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısında politika koridorunu yukarıdan daraltmayı tercih etti. Kurul’un beklemede kalacağı yönündeki beklentiye...

Kapat