Babacan’dan Uyarı: Yunanistan Domino Etkisi Yaratır

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yunanistan’ın 300 milyar euro’nun üzerinde borcu olduğunu hatırlatarak bunun ödenip ödenmeyeceğiyle ilgili ciddi riskler bulunduğunu söyledi.

 
Fox TV’de katıldığı yayında soruları yanıtlayan Babacan, Almanya ve Fransa’daki bankalarda 120 milyar euro civarı Yunanistan tahvili bulunduğuna dikkati çekti. Babacan, şöyle konuştu:

 
“Yunan hükümeti borçlanmış, senet çıkartmış, bu senetleri de bankalar alıp portföylerine koymuş. Yunanistan’ın bir borç ödeyememe sorunu Almanya’da ve Fransa’da bazı bankaların çok ciddi bunalıma düşmesini beraberinde getirebilir.

 
Yunanistan’ın iflasına izin verilmesi, bundan sonra durumu zayıf başka ülkelerin de iflasının önünü açar. Çünkü şu an beklenti, ‘Nasıl olsa AB üyesi ülkenin iflasına izin verilmez’. Ancak Yunanistan’a yardım edilmediğini gördüğü zaman piyasalar, Portekiz, İrlanda gibi ülkelerin de benzer duruma düşeceğini hesaplayarak, domino etkisi oluşturabilir. Risk yüksek.”
 

Benzin kârına inceleme
 

Öte yandan, benzin fiyatındaki artışta uluslararası piyasaların ve kurun belirleyici olduğunu söyleyen Babacan, vergilerin Aralık 2009’dan bu yana değişmediğini, ancak bayilerin kâr hadlerinde artış gözlendiğini belirterek, “Kâr hadlerinde son bir yılda kademe kademe yükselme gördük. İlgili kurumlarımıza ’Bakın edin’ dedik, çalışıyorlar” dedi.

Milliyet Ekonomi Servisi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FX Headlines: Franc Continues Rally to Record Against Euro

The Euro fell to an all-time low against the Franc as the funding and safe haven currency rallied across the...

Kapat