Babacan’dan İlk İtiraf Geldi: Acı Reçete Uygulanabilir

Ekonomistlerin önemli bölümü ve bir takım fon yöneticisi artık ekonominin çok ısındığı ve acil önlem gerektiğini vurguluyor.  Düne kadar bu söylem hem TCMB, hem de hükümet sözcüleri tarafından kabul görmedi.  Ama bugün bir ilk yaşıyoruz. Önce Maliye Bakanı Şimşek, Nisan merkezi bütçe verilerini sunarken, bütçe dengesinin doğru yolda olduğunu, ama gerekirse finansal istikrarı desteklemek için bir takım önlemler alınabileceğini söyledi.  Ardından ise Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sn Babacan’dan piyasalar tarafından merakla beklenen itiraf gelei:  Riskler sürüyor, gerekirse acı reçeteyi uygulamaktan çekinmeyiz.  Piyasalar artık  rahat nefes alabilir, seçimden sonra hem zam, hem de faiz artırımı var.

Milliyet:  Acı reçete gerekirse, çekinmeyiz

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin şu an iyi bir noktada olduğunu, ancak önümüzdeki dönemle ilgili büyük risklerin bulunduğunu belirterek, “Çok çok dikkat etmek zorundayız. Bu riskleri de dikkate alarak gerektiğinde belki zor kararlar, tedbirler, bazen belki acı reçeteler de uygulayarak bu karışık ortamdan Türkiye’yi bir istikrar ortamına yükseltip sapasağlam geleceğe doğru yürümemiz gerekiyor” dedi.
Babacan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, küresel krizin Avrupa, ABD ve dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirdi.
Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ihracat için yeni pazarlara yönelmesi, daha uzaklara bakması gerektiğini belirterek, “Çünkü yanı başımız, hemen kafamızı kaldırıp görebileceğimiz 3-4 saatlik uçuş mesafesi artık son derece sıkıntılı” dedi.

Problemli kredi çok düşük

Türkiye’nin krizden en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirten Babacan, şu anda Türkiye’de kredilerin geri dönüşteki problem oranının yüzde 2.4’e düştüğünü belirterek, “Yani tüm kredilerden sadece yüzde 2.4’ü takip ediliyor. Bu kullanılan kredilerin yüzde 97.6’sı tam ve gününde ödeniyor demek. Kolay bir iş değil. Geçen yıl itibariyle 1.1 trilyon liraya çıkmış bir bankacılık sektörümüz var. Ekonomiden daha hızlı büyüyen bir sektör, fakat hiçbir sorun yok” diye konuştu.
Kriz döneminde hiçbir bankaya tek bir kuruş kamu kaynağı aktarmadıklarını ifade eden Babacan, kriz sürecinde Türkiye’nin kamu açıklarını düşürücü tedbirler aldıklarını anımsattı.

‘İhracatta uzağa bakalım’

Babacan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere de değinerek şöyle devam etti:
“Bizim bir rehavetle ’her şey gayet güzel gidiyor, ekonomimiz iyi büyüyor’ deyip rahat bir ortamda işlerimizi yürütmemiz mümkün değil. Her ne kadar ortada bir başarı varsa da önümüzdeki dönemle ilgili riskler çok çok büyük. O bölgedeki problem bizi hem petrol fiyatı hem de ihracat yoluyla olumsuz etkiliyor. Avrupa’ya dönüp bakıyoruz, eskisi kadar hızlı büyüyecek bir pazar yok. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde ihracat için yeni pazarlara yönelmemiz daha uzaklara bakmamız gerekiyor. Çünkü yanı başımız, hemen kafamızı kaldırıp görebileceğimiz 3-4 saatlik uçuş mesafesi artık son derece sıkıntılı Türkiye’nin.”
Babacan, Türkiye’de gerektiği zaman korkmadan en zor tedbirleri alabilecek bir hükümetin iş başında olduğunu söyledi. Seçime, bütçe açığını düşünerek girdiklerini belirten Babacan, “Seçim döneminde kesenin ağzı biraz açılır, biraz açıklar artar. Bu doğal karşılanır. Biz her ay bütçe açığını düşürerek seçime gidiyoruz” dedi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Sabah Analizleri

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasının hem Yunan hem de Avrupa bankaları için felaketle sonuçlanacağı düşünülüyor. Ancak bu düşünce, birçoğunun...

Kapat