AYEDAŞ’tan Elektrik Tasarruf Cihazı Açıklaması

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ), ‘elektrik tasarruf cihazı’ adı altında satılan cihazlarla hiçbir ilgisinin olmadığını bildirdi. AYEDAŞ, mesken tarifesinden elektrik kullanan abonelerin bu cihazlar sayesinde herhangi bir tasarruf sağlayamayacağı uyarısında da bulundu.

 
AYEDAŞ’dan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde elektrik tasarrufu sağladığı ve AYEDAŞ şirketinin de tavsiye ettiği izlenimi verilerek “elektrik tasarruf cihazı” satışı yapıldığının tespit edildiği belirtildi. 
 

Televizyon ve internet üzerinden reklamı yapılarak AYEDAŞ müşterileriyle telefon aracılığıyla iletişime geçilerek satışı gerçekleştirilen cihazların, AYEDAŞ’tan onaylı olduğu ve özellikle meskenlerde elektrik faturasını düşürdüğünün iddia edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 

“Şirketimizin ‘elektrik tasarruf cihazı’ adıyla satılan bu cihazlarla hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca şirketimizin konuyla ilgili yaptığı araştırmada, bahsi geçen cihazların birer ‘mini kompanzasyon ünitesi’ olduğu anlaşılmıştır. Bu tür cihazlar endüktif yöndeki reaktif yükleri kompanze etmektedir. Mesken tarifesinden enerji kullanan abonelerimize, yürürlükte olan mevzuat gereği sadece aktif tüketimleri üzerinden fatura tahakkuku gerçekleştirilmektedir. Yani sadece aktif tüketimleri ölçülmekte, reaktif tüketimleri ise faturaya esas olmadığından ölçülmemektedir. Dolayısıyla mesken tarifesinden enerji kullanan abonelerimizin, yukarıda bahsi geçen ‘mini kompanzasyon ünitelerini’ satın alıp kullanmaları halinde elektrik tüketim faturalarında herhangi bir tasarruf söz konusu olmayacaktır.”

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Selpak Yüzde 100 Türk Oldu

Eczacıbaşı Holding, Selpak markasının yüzde 50 hissesini alarak şirketin tamamına sahip oldu     Eczacıbaşı Holding, cirosuna en büyük katkıyı...

Kapat