Avrupalı bankalar neden İskenderun`da?

Krizle savaşını sürdüren AB`nin dev ekonomileri İtalya ve Fransa`ya ait kamu bankaları güvenli liman Türkiye`ye, İskenderun üzerinden girdi

Ekonomi dünyasının Türkiye için söylediği güvenli liman ifadesi gerçek oldu. Krizle mücadelede derin yara alan Avrupa`nın kamu bankaları Türkiye`ye yatırıma geliyor.

ARACI KURUMLARIN GÜNLÜK BÜLTENLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN…

Ortakları arasında İtalya ve Fransa Hükümeti`nin de yer aldığı Lüksemburg merkezli Inframinervois Holding, Türkiye`ye denizden girdi. Altyapı yatırımlarına odaklanan Inframinervois Holding S.A.R.L adlı fon, Limak Holding`in işletmesini devraldığı İskenderun Limanı için masaya oturdu.

Kamu bankaları kurdu

Limak Holding, bu yılın başında İskenderun Limanı`nı 36 yıl süreyle işletmeye aldı. 750 dönümlük alanıyla Türkiye`nin en büyük dördüncü limanı olan İskenderun için Limak, 372 milyon dolarla aldı ve 5 yıllık planda ise 250 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

İlk etapta 1.3 milyon TEU`luk konteynır yatırımı yapacak olan Limak, ardından kapasiteyi 3 milyon TEU`ya çıkararak, Doğu Akdeniz`i dünyaya bağlayacak. Konumu ile bölgenin en önemli limanlarından biri haline gelecek olan İskenderun`a ilk yabancı ortak ise Avrupa`dan geldi. Limak`ın kapısını çalan Inframinervois Holding adlı fon, yüzde 20`lik hisse istedi. Inframinervois`un Limak ile hisse alım görüşmeleri devam ederken, anlaşmanın olumlu sonuçlanacağı belirtiliyor.

Türkiye`ye ilk kez Limak`ın İskenderun Limanı`yla giren Inframinervois`in kurucuları ise Avrupalı kamu bankaları.

Dev markaları yönetiyorlar

Fonun kurucuları arasında yüzde 70`i İtalyan Hükümeti`ne ait Cassa Depositi e Prestiti (CDP ) var. Dünyanın en güvenli 5`inci bankası seçilen CDP `nin Eni`de yüzde 26, Enel`de yüzde 17.3 hissesi bulunuyor. Fonun diğer büyük ortağı Fransız Caisse des Depots et Consignations (CDC ) ise Peugeot Citroen`de yüzde 3, Dexia`da yüzde 17.6`lık hisse sahibi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Mahfi Eğilmez: Semt Pazarları Kaldırılmalı mı?

Bir aksilik olmadıkça ve havakoşulları izin verdiği sürece her Çarşamba Sarıyer pazarına giderim. Bir yandantaze sebze, meyve, peynir, zeytin, hatta...

Kapat