Avrupa’da Büyük Satış

Çin ve AB’den gelen kötü PMI verisi ile Batı Avrupa borsalarında sert bir satış dalgası yaşanıyor.  TCMB bugün bir haftalık repo ihalesi açmayarak “özel günler” statüsüne geri döndü.  Borsa, DİBS ve TL de baskı altında.

PMI PANİĞİ

Çin’de yayınlanan HSBC-Markit özel “flaş” (öncü) PMI faaliyet göstergesi Mart ayında 50 beklenirken, 48.1’e geriledi.  Şubat’ta ise bu gösterge 49.8 olmuştu.  Veri üzerine güne yüzde 0.8 primle başlayan MSCI Asya-Pasifik sadece 0.4 kazançla kapanıyor.  Çin Merkez Bankası’nın Agricultural Bank of China’nın bazı şubeleri için munzam karşılık oranlarını düşürmesi ve Japonya’nın dış ticaret dengesinin Şubat’ta fazlaya dönmesi PMI şokunu hafifletti.

Avrupa’da ise imalat sanayi PMI 49.0’dan 47.7’ye gerilerken, kıtanın şampiyonu Almanya da resesyona girecek gibi göründü. Bileşik PMI ise 49.3’den 48.7’ye geriledi. TSI 12:00’de Batı Avrupa blue chip hisse indeksi Stoxx50 yüzde 1.65 kayıpla dördüncü kez değer yitiriyor. Euro da ağır bir darbe yedi, Euro/dolar nerdeyse yüzde 0.5 düşerek 1.3150’de.  Petrol ve altın başta tüm emtialar halen düşüş sürecinde.

TCMB REPO İHALESİ AÇMADI

TL’nin güne yine gevşek başlaması üzerine, TCMB 1 haftalık repo ihalesi açmayarak piyasadan 4 milyar TL çekti. Böylece yeniden “özel günlere” geri döndüğünü de ilan etmiş oldu. Ancak, küresel risk iştahının gerilemesi ile bu sinyal döviz piyasasında yeterince etkili olmadı. Dolar/TL  1.8115, Euro/TL ise 2.3843’te.

TCMB’in yeniden parasal sıkılaştırmaya geçeceği kaygısı ile halen DİBS’de bileşik faiz yüzde 9.62’ye kadar yükseldi. Traderlar TCMB’nin piyasadan para çekmeye devam etmesi halinde, yüzde 10 direncinin yeniden deneneceğini öne sürüyor. Borsa biraz önce kapandı.  İMKB-100  dışsal baskılara iyi direniyor, sadece yüzde 0.17 gerilemiş durumda.

ABD VERİLERİ ÖNEMLİ

Akşam saatlerinde ABD’den gelecek ilk işsizlik başvuruları izlenecek. Verinin beklentinin altında kalması (iyi çıkması) halinde moraller biraz düzelebilir.  ABD’de ayrıca konut fiyatı indeksi ve öncü göstergeler de yayınlanacak.  Piyasaların iyi veriye ihtiyacı var.  Petrol  ve Çin Merkez Bankası yakından takip edilmeli.  Petrolde gerilemenin sürmesi ve Çin MB’nın ek parasal gevşeme önlemleri alma halinde  ralli yeniden başlayabilir.   (Haberdesin.com)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Merkez Bankası Repo İhalesi Açmadı

Merkez Bankası, bugün miktar bazlı repo ihalesi açmadığını duyurdu. Oyak Yatırım Hazine Müdürü Mustafa Akyol, Merkez  Bankası’nın bu kararının piyasada...

Kapat