Avrupa Yatırımcılarının Güveni Arttı

Avrupa’da açıklanan yatırımcı güven endeksine göre Haziran ayında yatırımcı güveni yükseliş gösterdi. Son dört ayda ilk defa yükselen endekse en büyük olumlu etkiyi gerileyen petrol fiyatları ve tekrar güç toplayan ekonomi yaptı.

17 Avro kullanan ülkeyi içeren endeks Haziran ayında %3.5’ten %5.3’e yükseldi. Yatırımcı davranışlarını ve düşüncelerini inceleyen Sentix, endeksin yayınlanmasının ardından bir açıklama yayınladı: “ Öyle görünüyorki emtia fiyatlarındaki düşüş özellikle de petroldeki, yatırımcıların rahatlamasını sağladı. Aynı zamanda Yunanistan’ın onaylanan yardım paketi de bu yükselişe katkı yaptı.”

Yayınladığı açıklamada Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon endişesine karşın faiz artırımına gitme olasılığına da yer veren Sentix: “Enflasyon korkusu  Şubat ve Mart’taki seviyenin altına düştü. Bu durum faizleri çok yükseltme konusunda Avrupa Merkez Bankası’nın üzerindeki baskıyı azaltacaktır. “ yorumunda bulundu.

 

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Morgan Stanley, Türkiye İçin Enflasyon Tahminini Düşürdü

Morgan Stanley, Haziran ayı enflasyon verilerinin süpriz şekilde  düşük gelmesinin TCMB’nin uygulamakta olduğu ortadoks olmayan politikalar için elini güçlendirdiğini bildirdi....

Kapat