Avrupa Futbol Piyasası Çıldırdı

Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması 2011’i yayınlayan Deloitte,  Avrupa futbol piyasasının gelir bakımından %4 (0,6 milyar ¬) büyüyerek  2009 – 2010 döneminde 16,3 milyar euro’ya ulaştığını ortaya koydu. Önemli  ekonomik dalgalanmalara rağmen Avrupa’nın ‘beş büyük’ liginin hepsinde  gelir artışı kaydedildiğini gösteren araştırma, bu liglerin toplam  hacminin de (2008/09 yılına göre %5 artarak) 8,4 milyar euro’ya çıktığını  gösterdi. Ayrıca yayın gelirleri (%7 artışla) büyümenin ana itici gücü  olmaya devam ederek ‘beş büyük’ lig için 4 milyar euro seviyesini aştı.
 

2009 – 2010 sezonunda Avrupa’nın ‘beş büyük’ liginin hepsinde  gelir artışın kaydedilmesinin, ekonomik gerilemeye rağmen etkileyici  bir başarı olduğunu belirten Deloite Türkiye Spor Endüstri Lideri ve  Ortak Burç Seven “Taraftarların sadakatinin yanı sıra yayıncılar ve  sponsorlarla ortaklıkların sürdürülmesi dünyanın en popüler sporunun  her zaman olduğu gibi çekiciliğini korumasını sağladı. Ancak bu  sezonda da futboldaki en büyük tehdit değişmedi  maliyet kontrolüne,  özellikle oyuncuların aldıkları maaşlar ve transfer ücretlerine  yönelik daha gelişmiş bir maliyet kontrolüne ihtiyaç duyuluyor” dedi.  Seven ayrıca UEFA mali fair play kavramının 2009 yılının Eylül ayında  onaylandığını belirterek şunları söyledi: “Tasarlanan düzenlemeler  2010 yılının Mayıs ayında yayınlandı. Bu yüzden kulüpler yeni  kurallara uygunluğun sağlanması için 2011 – 2012 iş planlarında  yapılması gereken her türlü ayarlama için önceden hazırlanmalılar.  Kulüpler özellikle maliyetler ile gelirleri birbirine daha iyi bir  şekilde hizalamaya, her türlü gelir sarsıntısıyla başa çıkmalarını  sağlayacak yeterli esnekliği oluşturmaya odaklanmalı.”
 

İlk üçe İngiltere, Almanya, İspanya Girdi
 

İngiltere Premier Ligi en yüksek gelir üreten lig olmayı  sürdürürken, bu ligdeki kulüplerin gelirleri 2,5 milyar euro’ya ulaştı.  İkinci sıradaki Alman Bundesliga ile arasındaki fark böylece 800  milyon euro’yu aştı. Alman Bundesliga, Avrupa futbolunda en yüksek  ortalama katılıma sahip (42.700 seyirci) ligi olmayı sürdürürken,  Avrupa’nın en büyük piyasası olarak sayılabilecek bu sektördeki ticari  gelirlerin artışıyla birlikte gelir sıralaması bakımından  ikincilikteki yerini pekiştirme imkânı buldu.
 

İspanya’daki La Liga ise %8’lik en yüksek gelir artışını  kaydederken, bu ligdeki gelirin yarısından fazlasını (%52) Real Madrid  ile Barcelona’nın üretmesi nedeniyle Avrupa’daki ‘beş büyük’ lig  arasında en kutuplaşmış lig olarak öne çıktı. İtalya Serie A’daki  gelirler 38 milyon euro (%3) artarak 1 milyar 532 milyon euro’ya ulaştı ve  böylece İtalya, Fransa’daki Ligue 1’in önünde dördüncülüğünü korurken,  Ligue 1′ın geliri ise ‘beş büyük’ lig arasında en düşük (%2) artışı  kaydederek 1 milyar 72 milyon euro’ya ulaştı.     Deloitte’un Yıllık Futbol Finansmanı araştırmasından elde edilen  diğer önemli sonuçlar:
 

Ücretler:
 

·      ‘Beş büyük’ ligdeki ücretler 400 milyon euro’nun (yüzde 8) üzerinde  artışla 2009 – 2010 sezonunda 5,5 milyar ¬’yu aştı.  

·      İngiltere, İtalya ve Fransa’da ücret artışı, gelir artışının  mutlak seviyesini aşarken, Almanya’da da gelir ve ücretler benzer  miktarlarda arttı.  

·      İspanya’da, Barselona ve Real Madrid dışındaki takımların  toplam ücretleri düştü ve genel ücret/gelir oranı %60′a, yani son on  yılın en düşük rakamına ulaştı.  

·         ‘Beş büyük’ ligin hepsinde de ücret enflasyonu kaydedildi.  Bundesliga kulüplerinde ücretler %11 (88 milyon euro artış) artarken,  Serie A (88 milyon euro artış) ve Ligue 1’de (56 milyon euro artış) %8,  Premier League’de %5 ve La Liga’da (32 milyon euro artış) %3 oranında  arttı. Ücret/gelir oranı Bundesliga’da (%54) en düşük seviyede, Serie  A’da ise (%77) en yüksek seviyede yer aldı.
 

Gelir ve Karlılık
 

·      Almanya Bundesliga, işletme kârlarının 172 milyon euro’dan 138  milyon euro’ya düşmesine rağmen Avrupa’nın en kârlı ligi olmayı sürdürdü.  İngiltere Premier Lig’de ise, işletme kârlarının 101 milyon euro’ya  yükselmesiyle aradaki fark daraldı. Seri A ve Ligue 1 zarar etmeyi  sürdürdü. İspanya’da, Barselona ve Real Madrid çok büyük işletme  kârları elde ederken, diğer kulüpler ise çok büyük işletme zararları  açıkladı.

·         Avrupa’nın en çok geliri üreten ilk 20 kulübü, 2009 -2010  sezonunda 4,3 milyar euro kazanç elde ederek tüm Avrupa futbol piyasasının  yaklaşık yüzde 26’sını oluşturdu. ‘Beş büyük’ lig arasında La Liga, en  yüksek gelir ile en düşük geliri elde eden takımları arasındaki 23 kat  farkla gelir dağılımında eşitsizliğin en fazla görüldüğü kulüp  olurken, Premier Lig’de ise bu oran sadece 6,6 katta kaldı.

·         ‘Beş büyük’ ülkenin dışında Hollanda (euro 420 milyon), Türkiye  (euro 378 milyon) ve Rusya (euro 368 milyon) en büyük gelir üreten ligler  arasında yer alırken, İngiltere’deki Football League Championship ise,  2009/10 yılında gelir bakımından 497 milyon ¬ ile aslında Avrupa’nın en  büyük altıncı ligi oldu.
 

Yayın Geliri
 

·      ‘Beş büyük’ ligde yayın gelirleri yaklaşık 300 milyon euro (yüzde  7) artarak ilk kez 2009/10 sezonunda 4 milyar euro seviyesini aştı ve ‘beş  büyük’ lig gelirinin yüzde 48’ini oluşturdu. ‘Beş büyük’ ligin üçünde  (İngiltere, İtalya ve Fransa) gelirlerin yarısından fazlası  yayıncılıktan elde edildi.
 

Bilet Geliri
 

·         2009 – 2010 sezonunda bilet gelirleri 1,8 milyar euro’ya  ulaşarak ‘beş büyük’ ligin gelirlerinin %22’sini oluşturdu.  İngiltere’nin Premier Ligi’nde bilet gelirleri (649 milyon euro), en yakın  rakibi olan İspanya’daki La Liga’dan (436 milyon euo) yaklaşık %50  oranında daha yüksek.
 

Seyirci Sayısı

 
·         Ortalama lig maçı seyirci sayısı, Avrupa’nın en çok seyirci  sayısına sahip iki ligi olan Bundesliga’da 42.700’e ve Premier  League’de 35.400’e yükseldi. Ligue 1’deki ortalama seyircisi sayısı  arka arkaya üçüncü sezonda da düşerek 2002/03 sezonundan bu yana ilk  kez 20.000’in altına indi. UEFA’nın Euro 2016’yı Fransa’da düzenleme  kararı pek çok Fransız kulübü için, seyirci sayısını ve bilet  gelirlerini artırmak amacıyla stadyumlarını yenilemeleri için önemli  bir fırsat doğurdu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Plosser: ABD’nin Bütçe Politikası Sürdürülemez

Philadelphia FED Başkanı Charles Plosser, ABD’nin bütçe  politikasının uzun vadede sürdürülebilir bir yolda olmadığını ve  ve ülkenin borçlanma tavanına ilişkin...

Kapat