Avrupa CDS’leri Rekor Seviyede

Yunanistan, İspanya ve İtalya CDS’leri haftanın ilk işlem gününde yükseldi.

 
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisinin eyalet seçimlerinde oylarının azalması ve Yunanistan ile IMF arasında anlaşmazlık olduğu yolundaki haberler, borçlu ülkelerin kurtarılmasına yönelik desteğin azalmakta olduğu yolundaki endişeleri artırdı.

 
Wall Street Journal’da çıkan bir habere göre, üst süzey bir IMF yetkilisi, Yunanistan’ın Mart ayında “sert temerrüt” durumuna düşeceği tahmininde bulundu. Basında çıkan haberlere göre, IMF yetkilileri Yunanistan’ın bütçe gözden geçirmesini askıya aldılar ve İtalya kemer sıkma tedbirlerinden geri adım atmayı planlıyor.
 

Haberler sonrasında Yunanistan’ın 5 yıllık CDS’leri 192 baz puan artışla 2420 baz puana çıktı.
 

İtalya’nın 5 yıllık CDS’leri 22 baz puan artışla 422 baz puana gelirken İspanya’nın 5 yıllık CDS’leri de 11 baz puan yükselerek 401 baz puan oldu.

 
15 Avrupa ülkesinin CDS’lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi, 8 baz puan yükselerek, Londra saati ile 09:30′da 318 seviyesine yükseldi. 25 Banka ve sigorta şirketinin CDS’lerini içeren Markit iTraxx Financial Endeksi ise 13 baz puan yükselerek 259 puana ulaştı. Her iki endeks de, kapanış fiyatları bazında tarihlerinin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
5 Eylül 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, ''Euro para birimi bölgesi denetimini güçlendirmenin kesinlikle zorunlu olduğunu'' söyledi. Paris'teki Montaigne...

Kapat