Avrupa Borsalarında Yeni Bir Korku Dalgası

Sabah dengeli açılan Asya’nın ardından, güne hafif satıcılı başlayan Avropa’da moraller hemen bozuldu.  Alman Maliye Bakanı’nın AB Komisyonu’na finansal işlem vergisinin görüşülmesi için mektup yazması ve Yunanistan’ın yeni kredileri hak etmeyeceği kaygıları ile TSI 14:20’de Stoxx50 %1.56 aşağıda.  Euro/dolar 1.3824’le Mayıs’tan bu yana en düşük değerini aldı.  S&P500 futures sözleşmesi de %0.4 aşağıda.  Obama’nın mali destek planının Kongre’de kabul görmeyeceği ve Trichet’in faiz indirimlerinin Avrupa ekonomisini kurtarmakta gecikeceği beklentisi hızla yayılıyor borsalara.

MSCI GOP da %1.1 değer yitirirken, İstanbul’da İMKB-100 ikinci seansa %0.24 kayıpla başladı. Temmuz sanayi üretimindeki beklenmeyen artış henüz borsada karşılık bulamadı.  TL sepete karşı 2.12 sınırını zorlarken, gösterge DİBS’de bileşik faiz %8’e yaklaştı. 

Biraz sonra başlayacak G7 Zirvesin’den güçlü bir deklarasyon çıkması mümkün, ama küresel ekonomide kötü gidişatı engelleyecek somut tedbirlerin alınması söz konus değil.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ekonomik Yavaşlama Ne Kadar Derin?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretiminin Temmuz’da beklentileri aşarak %6,9 oranında büyüdüğünü duyurdu. Temmuz ayında kaydedilen %6,8’lik yıllık artışı aşan...

Kapat