Avrupa Bankaları 1 Trilyon Dolar Daralacak

Yatırımcıları varlık satışı yaparak ve kredileri daraltarak ülke  borç krizinden korunacakları konusunda ikna etmeye çalışan Avrupa  bankaları, hükümetlerin zoruyla yapılacak yeniden sermayelendirmeden  korumaya yetecek hızda para elde edemeyebilir.     
 

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Fransa, İngiltere,  İrlanda, Almanya ve İspanya’daki bankalar, kısa vadeli fonlama ihtiyaçlarını azaltmak ve daha da sıkılaştırılan sermaye koşullarına  uyabilmek için, önümüzdeki iki yılda yaklaşık 775 milyar euro (1.06 milyar dolar) küçülmeye yönelik planlar açıkladılar. Morgan Stanley,  bankaların kredileri azaltmaları ve kredileri ve bütün işletmeleri satmaları ile birlikte, bu miktarın bütün Avrupa için 2 trilyon euroya  kdar çıkabileceği tahmininde bulundu. Alıcıların azlığı ve bankaların  kredileri satmalarından kaynaklanacak zararlar, bnu hedefleri  gerçeklerden uzaklaştırıyor.     
 

Londra’da MF Global UK Ltd.’den satış ve tanzim müdürü Simon Maughan,  ”Varlık satışları mevcut ortamda pratik değil” dedi ve “Her banka  satıyor ve hiçbir banka almıyor. Bu işlemez. Bunun ötesinde,  bankaların bahsettikleri kısıntıların boyutu, işe yarayacak miktarın oldukça uzağında. Bankalar yeni dünya düzenine uyum sağlayabilmek için  daha yüzelrce milyar daha kısıntıya gitme ihtiyacında. Bir yeniden  sermayelendirme yapılmak zorunda” değerlendirmesinde bulundu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Londra’da Protestolar Büyüyor

İngiltere’nin başkenti   Londra’nın iş merkezine yaklaşık 200 çadır kuran protestocular, ülkedeki   bankacılık sistemi ile hükümetin kesinti planlarına tepki gösteriyor.          ...

Kapat