Avrupa’da Borsalar Moralli

 

Euro-bölgesinde Temmuz ayında %1.5 artması beklenen sanayi üretimi sadece %1 artarken, TSI 16:40’da Stoxx50 %1.60 prim yapıyor.  DAX %2’nin üstünde değer kazanırken, FTSE ve CAC da ralliye katıldı.

Batı Avrupa’da iyimserliğin ardında yine Yunanistan’la ilgili haberler var.  BRIC ülkeleri ve Çin bir kez daha çok borçlu PIIGS ülkelerine tahvil alımı yaparak destek vereceklerini açıkladı.  AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso da yakında ortak tahvil ihracı, yani Euro-tahvil için bir plan açıklanacağı müjdesini verdi.  Fransız Kabine’si bir kez daha Atina’ya desteğini kayıtsız şartsız yenilerken, bu akşam TSI 19:00’da Merkel, Sarkozy ve Yunan Başbakanı Papandreu telefonda görüşecek.

Asya ise bu sabah Asya Kalkınma Bankası’nın kıtada enflasyonun hala sorun olduğu ve Çin’in büyümesinin düşeceği görüşünü içeren rapor üzerine satıcılı kapandı. MSCI Asya-Pasifik Endeksi gün içinde %1.7 değer kaybederken Bernanke’in tarihi QE2 açıklmasını yaptığı günden bu yana tüm kazancını geri verdi.

Biraz önce açılan Wall Street’de ise Ağustos perakende satışlarının beklentileri karşılamamasına rağmen %0.1-0.2 çıkışlar gözleniyor. İMKB-100 Credit Suisse ve Goldman Sachs’dan gelen iyimser yorumlara karşın halen %0.32 ekside. Nedeni DİBS’de yaşanan çok sert satış olabilir.  Gösterge tahvil halen %8.15 getiriden işlem görüyor.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 15 Eylül 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Fransa, Almanya ve Yunanistan liderleri, yaptıkları ''telekonferans zirvesi'' sonrasında, Yunanistan'ın avro bölgesinin bir parçası olduğunu vurguladı. Fransa Cumhurbaşkanı...

Kapat