Avro Bölgesi’nde Enflasyon Geriledi

Avro Bölgesi’nde nisan ayında yüzde 2,8 ile   son 2,5 yılın zirvesine çıkan enflasyon oranı, mayısta yüzde 2,7′ye geriledi.
 

Avrupa Merkez Bankası, enerji ve emtia fiyatlarının sürüklediği   enflasyonun yüzde 2 seviyesinin altı olarak belirlenen hedefi aşması üzerine,   Mayıs 2009′dan bu yana yüzde 1′de tuttuğu avro gösterge faizini geçen ay çeyrek   puan artırarak, yüzde 1,25′e çıkarmıştı. Bankanın yaz aylarında çeyrek puanlık yeni faiz artırımına gitmesi bekleniyor.
 

Bu arada AB İstatistik Kurumu Eurostat, Avro Bölgesi’nde işsizlik   oranının nisan ayında, bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 9,9′da kaldığını   bildirdi. AB genelinde ise mart ayında yüzde 9,5 seviyesindeki işsizlik nisanda   yüzde 9,4′e indi.
 

İspanya’da işsizlikte yüzde 20,7 ile rekor kırarken, bu ülkeyi yüzde 17,3   ile Litvanya, yüzde 17,2 ile Letonya, yüzde 14,7 ile İrlanda ve yüzde 14,1 ile   Yunanistan izledi.
 

AB’de en düşük işsizlik oranları yüzde 4,2 ile Hollanda ve Avusturya,   yüzde 4,5 ile Lüksemburg ve yüzde 6,1 ile Almanya’da kaydedildi.
 

Nisan ayı itibariyle işsizlik oranları İngiltere’de yüzde 7,6, İtalya’da   yüzde 8,1 ve Fransa’da yüzde 9,4 oldu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Pektaş Kablo, Kapasitesini Yüzde 40 Artıracak

“Enerji, emek ve kalitenin buluştuğu nokta” sloganı ile  faaliyetlerine devam eden Pektaş Kablo yeni makine parkuru sayesinde  üretimleri %60 artış...

Kapat