Atlasjet, Rusya ve Irak’a Uçuyor

Atlasjet, Rusya ve Irak’ta havayolu şirketi kurmaya hazırlanıyor. Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Atlasjet’in sermayesinin 2010 yılında 36 milyon liraya, net cirosunun 516 milyon 700 bin liraya, personel sayısının 944’e ve uçak sayısının da 15’e çıktığını anlattı.

 
2012 hedeflerine ilişkin de bilgi veren Ersoy, iki yeni havayolunu uluslarası platformda hayata geçireceklerini söyledi. Ersoy, şöyle devam etti:

 
“Bunlardan biri Atlasjet Rusya. 2012’de Atlasjet Rusya’nın kurulma işlemleri tamamlanmış olacak ve uçuşlarına başlayacak. Artık Atlasjet, Rusya’da Rus bayrağıyla hizmet veren bir uluslararası havayolu taşımacılığı haline gelecek. Diğeri de Atlasjet Irak. Yaklaşık 2 yıldır Atlasjet, Türkiye’den İstanbul’dan Kuzey Irak’ın Erbil ve Süleymaniye kentlerine, belli dönemlerde Bağdat’a düzenli tarifeli seferler yapan bir havayolu. O bölgedeki ihtiyacı da öngörerek, Atlasjet Irak’ı kurma kararı aldık. 2012’nin ilk yarısında Atlasjet Irak hayata geçecek. Bununla ilgili uçak satınalma anlaşmaları da yapıldı.”

 
15 adet  yeni nesil uçak daha alacaklarını belirten Ersoy, 2010’u 48.8 milyon lira net kârla kapatan şirketin, ödediği 9.9 milyon lira vergiyle sektörde “en fazla vergi ödeyen havayolu şirketi” olduğunu söyledi. Rusya’da havalimanı yapacak.
 

Murat Ersoy, Rusya’daki yatırımların havayolu ile sınırlı olmadığını, Batı Sibirya’da yap-işlet-devret modeliyle bir havalimanı ihalesi aldıklarını ve ağustosta inşaatın başlayacağını kaydetti.
 

Ersoy, Rusya’daki havayolunun 3 uçakla başlayacağını ve yatırımın 100 milyon dolarla başlayacağını bildirdi. Atlasjet Irak projesini Irak’taki ortaklarıyla yürüteceklerini ifade eden Ersoy, “Tahmini yatırım, uçak hariç, ilk aşamada 15 milyon dolar seviyesinde olacak” dedi.   (Milliyet)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: 92 Yıl Öncesini Unutmayın, Unutturmayın…!

ABD borsa endeksleri HP’nin kar tahminini aşağı yönde revize etmesi ve beklentilerden olumsuz gelen ekonomik dataların etkisiyle dünü genel olarak...

Kapat