Atina Savaş Alanına Döndü

Yunanistan, iflastan kurtulmak için Eurogroup’un üç şartından ilkini yerine getirerek, 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketini oyladı. Parlamentonun içinde gergin tartışmalar yaşanırken, dışında da gösteriler oldu. Atina yine savaş alanına döndü.
 

YUNANİSTAN, iflas tehlikesinden kurtulmak için dün gece ilk adımı attı. Eurogroup’un üç şartından ilkini dün yerine getiren Yunanistan Parlamentosu, 130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi anlaşmasını onayladı. Sosyalist parti PASOK lideri Yorgo Papandreu ile merkez sağcı Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras, anlaşmada öngörülen maddelerin  seçimlerden sonra da uygulanacağına dair yazılı taahhütte bulundu. Parlamento oylamanın gerçekleştiği oturumu gerçekleştirirken, başkent Atina yine gergin saatler yaşadı. Kendilerini iktidar karşıtları olarak tanımlayan göstericiler polisle çatıştı. Parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı arenaya dönüştü.
 

Polise tuzak kurdular
 

Polisin göz yaşartıcı bomba, göstericilerin de molotof kokteyli kullanması yüzünden Atina şehir merkezinde gökyüzü kızıla dönüştü. Olaylarda en az 40 kişi yaralandı. Anarşistler, şehrin en işlek caddelerinden Stadiu’da polise tuzak kurdu. Anarşistler yol üzerine bıraktıkları ipi çekince motosikletli 6 polis düşerek yaralandı. Atina şehir merkezinde 13 ayrı binada yangın çıktı. Biri tarihi bir sinema salonu olmak üzere bankalar, dükkanlar ateşe verildi. Anarşistler itfaiye araçlarının yangın yerlerine gitmesini de engellediler. Atina’nın ana caddelerinde sökülmedik kaldırım kalmadı.  

 
Piyasalar kararlılık görsün

 
Parlamentoda dün 10 saat süren oturumda Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos, “Yarın (bugün) piyasalar açıldığında Yunanistan’ın başarmaya kararlı olduğunun işaretini görmeleri gerek” diyerek anlaşmanın onaylanmasını istedi. Komünist Parti milletvekili Yorgo Mavrikos kürsüde konuşurken anlaşmayı Venizelos’a fırlattı. Parlamentoda dün gece gerçekleşen oylamada ele alınan maddeler, Yunanistan’ın borcunun 100 milyar Euro kadar silinmesini sağlayacak.

 

‘Euro’dan çıkmak çözmez
 

ALMANYA Ekonomi Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’ın durumunu ‘dipsiz kuyu’ya benzetti. Alman Welt am Sonntag gazetesine konuşan Alman bakan Schaeuble, Yuna-nistan’ın verdiği sözlerin artık kendileri için yeterli olmadığını krizdeki ülkeyi yöneten parlementodan uzun zamandır somut adımlar beklediklerini kaydetti. Alman kamuoyunun önemli bir kısmının hâlâ Yunanistan’a yardım etmek konusunda istekli olduğunun altını çizen Schaeuble, “Ancak şu durumda Yunanis-tan’a yapılacak yardımlar dipsiz bir kuyuyu doldurmaya çalışmaktan farksız olacak. Yardımların işe yarayabilmesi için öncelikle Yunanistan’ın önerilen tasarruf planlarını hayata geçirip bu kuyunun dibini belirlemesi şart” dedi. Yunanistan’ın Euro Birliği’nden ayrılması ile ilgili bir soruya da Schaeuble, şu yanıtı verdi: “İzlenmesi gereken yol belli, Euro Birliği’nde kalıp kalmamak artık alacağı kararlarla Yunanistan’a kalmış. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkarılması hiçbir şeyi çözmez.”

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ali Ağaoğlu: Yunanistan’dan Bıkan Piyasaların Kâr Realizasyonu Haftası Olacak!

Yunanistan’daki gelişmeklerden bıkan piyasalarda Komşu’da anlaşma olsa da olmasa da bu hafta ‘Kârın bir kısmını cebe koyma’ havasında olacak. Hafta...

Kapat