Atina İçin Son Perde Kötü Açıldı

Atina artık iflasa çok yakın.  Ülkede bu sene %5.5’a varması beklenen ekonomik daralma bütçe istikrarında hedefleri tutturmayı imkansız kılarken, 21 Temmuz destek kararları karşılığında söz verilen özelleştirme ve taşınmaz satışında hiç bir gelişme yok.  Yunanistan artık tamamen dış kredi ile ayakta duran bir ülke.  Bu kredinin  geleceği de bir kez daha belirsizliğe düşerek, tüm PIIGS’i ateşe attı.

Maliye Bakanı Venizelos’un yalanlamasına karşın, tüm kredi piyasaları kredileri serbest bırakacak üçlü heyet olan ”trokia” (AB Komisyonu, IMF ve AMB temsilcileri) görüşmeleri yarıda keserek 10 günlük ara istediği haberi ile çalkanlanıyor. Troika’nın Yunanistan’nın vergi toplamadaki başarısızlığı ve Finlandiya’dan gelen teminat taleplerine tepkili olduğu de yayılan söylentiler arasında.  Cuma günü 2 ve 5 yıllık Yunan tahvilleri ile Alman schatz (Hazine bonosu) arasında faiz farkı rekor düzeye tırmanırken, beraberinde tüm PIIGS tahvillerini de sürükledi.

AMB Başkanı Trichet “İtalya söz verdiği mali istikrar paketini harfiyen uygulasa iyi olur” diyerek Roma’ya aba altından sopa gösterirken, İtalyan 10 yıllık tahvillerinde getiri %5.235’a kadar tırmandı. 

Yunanistan IMF stand-bye kredisini alsa da, hal Euro-zon üye parlamentolarında EFSF ve ikinci kredi paketinin onaylanması gerekiyor ki, bir çok Kuzey ülkesinde artık Atina’ya daha fazla yardım yapmanın anlamsız olduğu görüşü oluşmaya başladı.  CNBC ve WSJ haberine göre üye ülkeler Atina ve diğer PIIGS’e para akıtmak yerine kendi bankalarına sermaye enjekte etmeyi tartışıyor.

Deutsche  Bank yorumuna göre ise artık çevre ülkeler ve yeni AB üyeleri açısından Euro’da kalmanın hiç bir avantajı kalmadı. Yunanistan’a kredi sorunun çözülmemesi halinde Pazartesi günü AB DİBS ve para piyasalarında panik yaşanacağı düşünülüyor.  Paniğin Ağustos’da olduğu gibi tüm küreyi sarması halinde, dünya Lehman Krizin’den bu yana ikinci resesyona sürüklenebilir.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü İstihdam Raporu “Altın”a Yaradı

ABD’den gelen kötü tarım dışı işsizlik raporu altına yaradı. Kötü veri sonrası altın son 4 haftaki en büyük zıplamasını yaptı....

Kapat