Atina Ağır Yaralı !

Yunan meclisi karıştı bakana 700 sayfalık memorandum fırlatıldı

 
Yunanistan, önceki geceyarısı “acı reçetenin” parlamentoda oylanmasıyla iflastan döndü ancak, gerek siyasi ve sosyal ortam, gerekse yangın yerine dönen Atina merkezi ‘ağır yaralandı’.

 
Parlamentodaki oturum olaylara, sert tartışmalara sahne oldu. Olaylar, Yunan Komünist Partisi milletvekili Nikos Mavrikos’un Yunanistan’ın alacağı ek kredileri ve girdiği ağır yükümlülüklerin içeren 700 sayfalık memorandum cildini, Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos’a doğru fırlatmasıyla doruk yaptı.

 
PASOK Türk vekili de attı
 

300 sandalyelik Yunan parlamentosundaki oylamada memoranduma 199 lehte oy verildi. İki büyük partiyi sarsan sonuçlara göre PASOK’dan 22, Yeni Demokrasi Partisinden de 21 milletvekili, tüm çağrılara ve uyarılara rağmen “red” oyu verdi ve Yorgo Papandreu ve Andonis Samaras’ın geceyarısı sonrası aldıkları kararlarla partilerinden ihraç edildi. Papandreu’nun talimatıyla PASOK’tan atılanlar arasında İskeçe milletvekili Çetin Mandacı da var.

 LAOS partisinin 2 milletvekili ise “kabul” oyu verdikleri için partilerinden ihraç edilince, ihraç toplamı 45’i buldu.

 
‘Bağımsız’ siyasi güç!
 

Böylece Yunan parlamento aritmetiği de büyük çapta değişti. Bağımsız milletvekilleri 63’ü buldu ve ülkede sayısal açıdan 2. siyasi güç oldu. Analistler Yunan siyasetinde, köklü değişiklikler döneminin başladığında birleşiyorlar. AB’yi ve uluslararası para piyasalarını rahatlatan ve Atina Borsası’nda rekor artışla karşılanan parlamentodaki kritik oylama sonrası gözler Brüksel’e çevriliyor.

 
Yunanistan iki engel daha aşarsa yeşil ışık yanacak

 
AB, Yunan Meclisi’nin önlem paketini yasalaştırmasını önemli bulsa da yazılı taahhüt ve ek tasarrufları detaylandırması için ısrarcı. Bu şartlar oluşursa yarınki Euro Bölgesi toplantısından “ilkesel yeşil ışık” çıkması öngörülüyor
 

Yunanistan’ın geçici süre için de olsa nefes almasını sağlayacak olan 130 milyar euro düzeyindeki ikinci yardım paketinin devreye sokulması için Avrupa Birliği’nin şart koştuğu yeni önlemler paketinin parlamentoda onaylanması Brüksel’de memnuniyetle karşılansa da Atina için henüz tünelin sonunda ışık gözükmüyor.

 
AB, Yunan milletvekillerinin pakete onay vermesini çok önemli bir adım olarak görmekle birlikte 325 milyon euro tutarındaki ek tasarrufun detaylandırılması ve yazılı taahhüt  verilmesi konusunda esneklik gösterme niyetinde değil. Yunanistan’ın şu ana kadarki performansı ve yarattığı güven erozyonu AB’nin her şeyi sağlama almadan karar vermeme yaklaşımının ardında yatan en önemli neden. Şartların oluşması halinde yarın yapılacak Euro Bölgesi maliye ve ekonomi bakanları toplantısından paketle ilgili “ilkesel nitelikte bir yeşil ışık kararı” çıkması öngörülüyor.
 

Soru işaretleri…

 
Yunanistan’daki son gelişmeleri değerlendiren AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, “Yunan yetkililer tasarruf paketine tam olarak sahip çıkmalı ve ekonomik büyüme ile istihdam için ikinci kurtarma paketinin gereklerini tam yerine getirmeli” dedi.

 

Pazar günkü oylama tüm soru işaretlerinin giderilmesi için gerekli ortamı yaratmış değil. AB’nin geri kalan iki şartının karşılanması konusundaki belirsizliklerin yanı sıra Yunanistan’ın borcunun önemli bir kısmının silinmesi için özel sektörle pazarlıklarda da sonuca ulaşılamadı. Yunanistan, bu konuda uzlaşı için son tarih olarak 17 Şubat’ı görüyor.

 
Almanya, Hollanda ve Finlandiya parlamentolarının da yeni kurtarma paketini oylayacak olması Atina için en azından ay sonuna dek sıkıntılı bir döneme işaret ediyor.

 
Atina ağır yaralı!
 

Önceki gece Atina’da parlamento önünde başlayan ve tüm şehir merkezine yayılan, kukuletalı ‘anarşist’lerin polisle şiddetli çatışmaları ve yeni bir taktikle sokaklarda aynı anda 15-20 kundaklama yaparak, bazılarının büyük yangınlara dönüşmesine neden olmaları sonucu Atina ‘ağır yaralandı’. İlk bilançolara göre:
* 150 dükkân tahrip oldu veya yağmalandı.
* 45 dükkân kundaklanarak kül oldu.
* 15 banka yakıldı.
* 2 tarihi sinema kül oldu.
* Olaylarda aralarında polislerin de olduğu 60 kişi yaralandı.
* Polis 74 göstericiyi tutukladı.   

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
14 Şubat 2012 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, aralarında İtalya, İspanya ve Portekiz'in de bulunduğu altı Avrupa ülkesinin kredi notunu Avrupa'daki...

Kapat