ATA Portföy: Canlanan küresel sermaye akışı ile cari açık sorunu seçim sonrasına öteleniyor

 

Geçen hafta Türkiye’de iyi gelen enflasyon verisi ve yurt dışında FED’in düşük faiz ortamına devam mesajının ağırlık kazanmasıyla piyasalar olumlu gidişine devam etti. Yükselen petrol fiyatına rağmen ABD’nin düşük faiz ve zayıf Dolar politikasına devam edeceği beklentisi Türkiye gibi gelişmekte olan ülke piyasalarına sermaye girişini arttırdı. Bu sayede faizler yavaş da olsa gevşemeye başlarken, Dolar kuru paritenin de yardımıyla hızlı bir şekilde 1.50 seviyesine geriledi. Borsada uzun zamandır baskı altında olan banka hisseleri faizlerdeki gevşeme işaretleri ile birlikte geçen hafta canlandı ve IMKB’nin haftayı %3.6 yükseliş ile kapatmasını sağladı.

Olumlu piyasa ortamında Ata fonları geçen hafta prim yapmaya devam ederek kendi kategorilerinde üst sıralarını korudular. Hisse oranı %75 civarında seyreden Ata A Tipi Değişken Fon geçen hafta %2.2 getiri ile 2011 yılbaşından bu yana getirisini %9.8’e çıkartarak toplam 49 A tipi değişken fon arasında 1.liğini devam ettirdi. %20 hisse taşıyan B Tipi Büyüme Amaçlı Fon ise geçen hafta %0.8 getiri ile 2011 getirisini %3.2’ye çıkardı. Bunlar dışında 500.000 TL minimum sınırlamasına tabi olmayan Ata A Tipi Karma Fonumuz da yılbaşından beri %7.5 getiri ile 16 karma fon arasında 1. konumda bulunuyor.

Bu hafta için beklentimiz piyasalarda yatay  bir seyir olabileceği yönünde. Cuma günü yaşanan kar satışı Türkiye piyasalarının artan cari açık ve yükselen petrol fiyatına artan duyarlılığını yansıtıyor. Kısa vadede küresel sermaye girişleri piyasaları desteklemeye devam etse de cari açık endişesi ile zaman zaman kar satışlarının gelmesi normal. Ancak artı ve eksiler bir arada düşünüldüğünde Haziran ayındaki seçimlere kadar Türkiye ekonomisinin canlı ve piyasaların da nispeten olumlu bir seyir içinde olmasını bekliyoruz. Seçim sonrasına dair görüşümüz ise şimdilik temkinli; hatta olumsuza yakın. Ancak TCMB’nin kredi büyümesi ve cari açığa karşı aldığı önlemler işe yaramaya başlarsa endişemiz azalacaktır. Çünkü Türkiye’nin kredi notu artış beklentisiyle birlikte doğrudan yabancı sermaye girişinin artması cari açık finansmanını ve Türkiye’nin büyümesini orta vadede sürdürülebilir bir raya sokacaktır. Bu beklentilerle seçimlere kadar fonlarda varlık dağılımı hisse senedinde iyimser; tahvilde ise temkinli olmaya devam edecek. IMKB’de birinci çeyrek karlarına yönelik hisse hareketlerinde sanayi şirketlerinin yine önderlik etmesini bekliyoruz. Ayrıca yeni halka arz edilen şirketlerin ve seçimlerden sonra artma işareti veren şirket evlilik ve satış beklentisi olan hisselerin fon performanslarımız katkı yapmasını bekliyoruz.

Haftanın Yatırım Sözü:

“Piyasalar konusunda haklı veya haksız olmak değil; haklı olduğunda ne kadar para kazandığın ve haksız olduğunda ne kadar para kaybettiğindir önemli olan.” George Soros

“It’s not whether you’re right or wrong that’s important, but how much money you make when you’re right and how much you lose when you’re wrong.”
George Soros

Mehmet Gerz

GMY/CIO

ATA Portfoy Yonetimi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EMDAŞ Strateji: TL Değer Kaybetme Eğiliminde

  Bu hafta TCMB’nin son zorunlu karşılık artırımından dolayı piyasalarda likidite sıkışıklığı yaşanmaktadır. Kısa vadeli faizlerde olası artış geçtiğimiz haftanın...

Kapat