Asya Yine Satıcılı Açıldı, Wall Street Toparlandı

Dün akşam seansa %0.5-0.7 kayıpla başlayan Wall Street borsalarır, seans içidne emtialarda gözlenen toparlanmaya bağlı olarak artıya geçti. DJ30 ve SP500 %0.5 civarında primle kapandı.  Ama, Avrupa’da moraller çok bozuktu.  Stoxx50 çok zayıf gelen sanayi üretim verisi ve Atina krizi endişeleri ile günü %0.86 ekside bitirdi.
 

Sabah Asya’da Nikkei225 %0.25, Hang Seng ise %0.38 aşağıda. Petrol, gümüş ve bakırda Çin’den gelecek talebin yavaşlamasının yarattığı kaygılarla gevşeme var.  Fukushima’da reaktörlerden birinde yakıt çubuklarının eriyip deniz suyuna radyasyon akıttığı kesinleşti. MSCI Asya-Pasifik halen %0.3 geriliyor.  SP500 futures da %0.1 ekside.

 
Uluslararası Enerji Ajansı ve Goldman Sachs petrol tüketim ve fiyat tahminlerini aşağı revize ederek emtialarda satış baskısına katkıda bulunuyor. Euro/dolar yine 1.42’nin üstünde, kararsız.

 
IMF, Atina’da yaptığı kredi gözden geçirmesi esnasında, kredi vadesinin 3’den 10 yıla uzatılabileceğini, Yunanistan’ın borç durumunun ise sürdürülebilir olduğunu beyan etti.  Ama, çok keskin bir uyarıda bulundu:  EĞER PIIGS sorunu kısa sürede çözüme kavuşturalamazsa, tüm AB’yi etkisi altına alabilir.

 
Bugün yoğun veri akımı var. Öğlen saatlerinde AB 1Ç milli gelirin %2.2 artması bekleniyor.  Ama, akşam açıklanacak ABD Nisan TÜFE ve Michigan Güven Endeksi çok daha önemli.  Özellikle çekirdek TÜFE’de artışların sürmesi, tahvillerde satış, dolara ise alım getirebilir.  İMKB’nin dünkü alımlardan sonra bugün trende katılıp yine değer kaybetmesi en olası senaryo.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Parite ve Emtia Analizleri

EUR/USD ANALİZ IMF'nin Avrupa'nın ekonomik görünümü raporunda, Euro Bölgesi'nde borç batağındaki ülkelerin mevcut krizin yayılmasını önlemeye çalışmak için ''sıkı'' reform...

Kapat