Asya Rallisi Yedinci Haftasında

Perşembe akşamı DJ30’un 4 yıllık zirve yapmasının ardından, Cuma sabahı da Asya borsaları hızlı yükseliş trendine girdi. TSI 08:30’da MSCI Asya-Pasifik Endeksi %1.1 prim yaparken, ralli yedinci haftasını geride bırakacak. Asya, Yunan kredisinin Pazartesi günü onaylanacağı duyumları kadar ABD’de hızlanan büyümeden de destek görüyüror.

 

İhracatçıların başını çektiği alım dalgasında, Tokyo Nikkei225 %1.8 yükseldi.  Büyük Asya para birimleri dolara karşı değer kazanırken, Euro/dolar da  1.3135’le yeniden yükseliş trendine girdi.  Brent petrol Asya’da 121 dolara kadar yükselirken, tüm sanayi metalleri de primli. Ancak, dün yaşadığı güçlü ralli ardından S&P500 futures indeksinde hareket yok. Japon yeni’nin dolara karşı 3 aylık dip yapması da Asya’da büyüme ve ihracat için olumlu.

 

Gün içinde Almanya ve AB’den ÜFE, akşam ise ABD’de öncü göstergeler beklenecek.  Piyasalar hala Brüksel ve Atina’dan gelecek bütün haberlere karşı aşırı hassas. Portekiz’de işsizlik son çeyrekte %14’ü aşarak ülkenin ikinci bir kredi paketine ihtiyacı olabileceğini gösterdi.

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Toplam Mevduat 621 Milyar Liraya Geriledi

Mevduat bankalarındaki toplam mevduat, bir haftada 11 milyar 830 milyon 847 bin lira azalarak, 3 Şubat 2012 itibariyle 621 milyar 17 milyon...

Kapat