Asya Güçlü Alımlarla Gün Ortasında

 

 

Dün  Yunanistan’ın kurtarılması ile ilgili olumlu haberler, beklentilerin altında kalan ekonomik verilere karşın borsalara moral ve prim getiriyor.  Dün akşam Wall Street’deki pozitif kapanış bu sabah Asya’ya da yansıdı.  TSI 08:00’de MSCI Asya-Pasifik Endeksi %1.2, Nikkei225 ise %1.51 primli.

 

Merkel ve Sarkozy Yunanistan’ın iflasa terkedilmeyeceğine söz vermiş, AB Komisyon’u Başkanı Barroso ise yakında ortak tahvil ihraç planını üye devletlere sunacağını açıklamıştı.  Çin ve BRIC devletleri ardından bu sabah da “Arap yatırımcıların” Yuna tahvili alacağına dair duyumlar var.  Asya’da traderlar Yunanistan sorununun henüz çözülmediği, ama ileriye atıldığına dair pozisyon alıyor.

 

WSJ ise Avrupa kökenli bankaların fonlama bulmakta zorlandığı haberini manşete taşımaya devam ederken, Merkel’in koalisyon ortağı FDP içinde bir grup kurtarma paketlerine resmen isyan bayrağı açtı.  Avusturya parlamentosunda da EFSF’in onaylanması gecikebilir.

 

Bu sabah Euro/dollar 1.3717’ye gerilerken, altın 1.812 dolar da, Brent ise 112 dolarda. Para hala ABD 10 yıllık tahviline akıyor, getiri %2’nin altında.

 

Eğer Yunan krizi gündemden çıkarsa, borsalar bu sefer de resesyon olasılığını fiyatlamaya başlayacak.  Bu bağlamda, bugün açıklanacak ABD ilk işsizlik başvuruları, tüketim ve sanayi üretimi, AB’de TÜFE ve istihdam veriler öne çıkacak.  Piyasalarda güven hala kırılgan, kredi pazarları satışların devam edeceği sinyalini veriyor.

 

Dün MSCI GOP da %1.3 değer kaybıyla 13 aylık dip yaptı. İMKB-100 dünkü kaybını geri alabilir.  TL’nin güçleneceğine dair öneri verenler artarken, bankalarda da karlar yukarı revize ediliyor.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Erda Gerçek: Mayıs’ta Sattık, Şimdi….

Mayıs’ta sattık, tatile çıktık. St Leger’s day geçen Cumartesi’ydi. Geri geldik. Acaba bu eski piyasa deyimi yerini bulacak mı? Geçen...

Kapat