Asya Borsaları Haftaya Alıcılı Başladı

 

 

AB zirvesinden çıkan somut bir karar yok, ama finans basınında manşetlerde umut var.  AB liderlerinin Çarşamba akşamına kadar Kurtarma Fonu EFSF’ye borç alma imkanı sağlayacak bir çözümde anlaşmalarının yüksek ihtimal  olduğu iddia ediliyor.  Masadaki bir teklife göre, Kurtarma Fonu EFSF bir ikinci Fon kurucak.  Bunun paylarını da Çin, OPEC zengini Arap ülkeleri ve diğer rezerv fazlası olan gelişen ekonomiler satın alacak.  Elde edilecek kaynakla, İtalyan ve İspanyol tahvillerinin fiyatının düşmemesi için alım yapılacak.

 

Asya’dan gelen  diğer bir iymser  haber de Japonya’da Eylül ihracatının bir yıl öncesine %2.7 artışla beklentileri aşması.  Çin’de ise hükümetin yakında parasal sıkılaştırmayı sonlandırıp istihdamı artırıcı bütçe önlemleri alması olasılığı belirdi. En son olarak ise ABD’nin bu hafta açıklanacak 3Ç2011 GSYIH verilerinde büyümesi %2.5’lara kadar çıkabilir.

 

TSI 04:00’de MSCI Asya-Pasifik Endeksi %0.9, Nikkei225 ise %1.4 primli.  Ama S&P500 futures henüz AB uzlaşması söyletilerini satın almadı.  Euro/dolar da 1.3850’de henüz zirveye kayda değer bir tepki vermedi.

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 24 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Bank of America Merrill Lynch´e göre ABD´nin AAA kredi notunun, bütçe açıklarına yönelik endişelerle bu yılsonuna kadar bir başka kredi...

Kapat