Asya Alibaba’yla Alıcılı Seyrediyor

 

Güne satışlarla başlayan Asya’da öğleden sonra teknoloji hisseleri öncülüğünde alımlar geri geldi. TSI 07:00’de MSCI Asya-Pasifik %0.3, Tokyo Nikkei ise %0.7 değer kazanıyor.  Salı seansında 13 bin puan direncini geçici olarak kıran DJ30 geceyi bu direncin altında ama yine de %0.12 primle kapattı.

 

Alibaba.com’a güçlü alım gelirken, büyük ortakların küçük hissedarların paylarını satın alma girişimi öne çıkıyor.  Çin Şubat HSBC-Markit PMI 48.8’den 49.7’ye yükselince Şangay hisseleri bir zirve daha yaptı.

 

Dün  MSCI GOP indeksi %0.2 değer yitirirken, gözler hala Yunanistan krizindeydi.  Yatırımcılar 130 milyar Euro kredinin ülkenin iflas riskini azaltmadığı görüşünde. MSCI GOP bu sene %16 prim yaparken, gelişmiş ülke ortalaması olan %9.5’u nerdeyse 2 misli aştı.  MSCI GOP indeksini teşkil eden hisseler 12 ileriye dönük F/K ile son 8 ayın en yüksek değerlemesine erişti. MSCI World da 14.4’de trade ediyor.

 

Petrolde İran riski sürüyor.  Atom Enerjisi kurulu  delegasyonu Tahran’dan eli boş dönünce, bu sabah Asya’da WTI petrol futures 106 doları da yukarı kırdı.  Altın likidite bolluğu ve jeo-politik risklerden prim yapmaya devam ediyor.  Bu sabah Asya’da 1.756 dolar/onsda.

 

Avrupa bugün öncü PMI’ya göre hareket edecek.  Rallinin sürmesi için güçlü veri şart. Ardından G20 zirvesi ve özel alacaklaların ne ölçüde Yunan borç takasına katılcağı önem kazanacak. Bazı fırsatçı fonların öneriyi geri çevirip mahkemeye gitmesi olası. Türkiye de TCMB beklenti anketi, ABD’de 2ci el konut satışları var. Gelecek haftaya kadar sakin ve yer yer kar realizasyonlarına sahne olan bir seyir izleyebiliriz.

 

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Küresel Likidite Koşulları Para Politikasının Odağında

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısında politika koridorunu yukarıdan daraltmayı tercih etti. Kurul’un beklemede kalacağı yönündeki beklentiye...

Kapat