Arz Yönlü Sürprizlerden Korkarım-İyi de Olsa, Kötü De…

TÜİK tarafından açıklanan fiyat endekslerine göre, Temmuz’da tüketici fiyatları aylık bazda %0,41 düşerek, hem bizim -%0,05’lik hem de piyasanın -%0,1’lik tahminine göre daha keskin bir gerilemeye işaret etti. Aylık düşüş, yıllık TÜFE’deki hareketi de sınırladı. Temmuz ayı itibariyle yıllık tüketici fiyatları enflasyonu %6,31 seviyesinde gerçekleşti.
 

Üretici fiyatları cephesindeki resim de oldukça şaşırtıcı. Piyasanın %0,6 ve bizim %0,7’lik yükseliş beklentimize karşılık fiyatların aylık bazda %0,03 gerilediğini görüyoruz. Üretici fiyatlarındaki yıllık artış %10,34 ile tüketici enflasyonunun 4 puan üzerinde.

 

Ay içerisinde %6 gerileyen tarım grubunda yıllık enflasyon %2 ile sınırlı. Bu cephede yukarı yönlü bir hareket bekliyoruz. Artan petrol ve ana metal fiyatlarının etkisini de yakından takip etmekte fayda var. Bu iki grupta yıllık enflasyon sırasıyla %45 ve %35 seviyesinde.
 

Tüketici cephesinde aylık olumlu sürpriz %1,18 gerileyen gıda grubu fiyatlarından geliyor. Son iki aydır gerileyen gıda grupları fiyatları, yıllık gıda enflasyonunu Mayıs ayına göre 5 puan aşağıya çekti.
 

Kontrol dışı gerçekleşen arz yönlü hareketleri dikkatli değerlendirmek gerekir. Genelde gıda gibi oldukça dalgalı bir seyir izleyen alt gruplarda fiyatlar, zaman içerisinde medyan çevresinde normalleşme eğilimi taşır. Diğer bir deyişle keskin fiyat düşüşlerinin ardından yukarı yönlü bir düzeltme kimse için şaşırtıcı olmamalıdır.
 

Yıllık bazda bakıldığında, çekirdek göstergelerin tamamı yükseliyor. Gıda grubundaki fiyat düşüşü ile giyim grubundaki fiyatların mevsimsel olarak gerilemesinin etkileri alt detaylarda göze çarpıyor.

 

MB’nin ön plana çıkartmayı tercih ettiği H-tanımlı çekirdek göstegenin yıllık seviyesi %6’ya yaklaşarak tehlike zilleri çalıyor. Ancak MB’nin orta vadeli öngörü için kullandığı mevsimsellikten arındırılmış trend seri daha sakin bir resim çiziyor.
 

Alt detaylardan bağımsız olarak, aylık TÜFE’nin beklentilere göre daha keskin bir düşüş sergilemesi MB adına olumlu bir haber. Önümüzdeki dönemde gıda grubu fiyatlarında beklediğimiz yukarı yönlü düzeltmeye karşın, sene sonu için %7,5 olan enflasyon tahminimizin önündeki riskler aşağı yönlü. Yine de daha net bir resim için kurdaki hareketleri ve kurdan enflasyona geçişkenliği izlemekte fayda var.

 
Yarın yapılacak olağanüstü Para Politikası Kurulu (PPK) öncesinde enflasyondaki aylık olumlu sürpriz, piyasa açısından konuyu toplantı gündeminden çıkartacaktır. PPK’nın yarın özellikle TL’ye yoğunlaşmasını bekliyoruz.
Temmuz ayında MB’nin faiz koridorunu daraltmasını bekliyorduk ancak MB’den bir adım gelmemişti. Yarın borçlanma faizini arttırarak MB geç de olsa bu yönde bir adım atabilir. Yabancı para yükümlülükler üzerindeki zorunlu karşılık oranı da düşürülebilir. Toplam talep koşullarının önündeki aşağı yönlü risklere de vurgu yapılacağını öngörüyoruz.

Burcu Ünüvar

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Tarihini Yeniden Yazarken Yatırımcılarını Sevindiriyor

Salı günü altın yükselişe kaldığı yerden devam ederken, Euro/dolar paritesi ise Avrupa piyasalarının açılmasından itibaren geri çekildi ve önde gelen...

Kapat