Arvento’dan ‘Treyki’

Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal,   geliştirdikleri kişi ve nesne takip cihazı ”Treyki” sayesinde anne ve babaların   çocuklarını, kıskanç eşlerin de aldatılıp-aldatılmadığını kontrol   edebileceklerini belirtti.
 

Hıncal, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2005 yılında Ankara’da   Bilkent Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kurulan Arvento’nun, yüzde 100 Türk   şirketi olduğunu ifade etti.
  

İlk olarak üretim ve yazılımı kendilerine ait olan ”araç takip cihazı”   ile işe başladıklarını, geçen beş yılda 120 bin araca bu cihazın takıldığını   anlatan Hıncal, kişi ve nesne takip cihazı ”Treyki”yi ise bir kaç ay önce   satışa sunduklarını kaydetti.
  

Bu cihaz ile insanların, hayvanların hatta değerli eşyaların dahi takip   edilebildiğini ifade eden Hıncal, şunları belirtti:
  

”Kişi ve nesne takip cihazı sayesinde, çocukların kaybolmasını önlemek   istedik. Genellikle ilköğretim öğrencileri için ailelerden talep geliyor. İstediğiniz zaman bilgisayar ya da cep telefonundan internete bağlanarak   çocuğunuzu gün içinde kontrol edebiliyorsunuz. Çocuğun çantasına, önlüğünün   cebine konulabiliyor, çocuk zor durumdaysa, düğmeye bastığında tanımlı cep  telefonuna SMS geliyor. Hatta sesli görüşme de yapılabiliyor. Çocuğunu korumak   için ailelerden yaklaşık 100′e yakın talep geldi.”
 
Cihazı, kıskanç eşlerin de eşlerini izlemek, aldatılıp aldatılmadıklarını   kontrol etmek için sipariş etmeye başladığını, cihazın yurt dışında da   çalıştığını vurgulayan Hıncal, cihazın ayrıca alzheimer hastaları için de   kullanıldığına işaret etti.
 

Özer Hıncal, en çok talebin İstanbul’dan geldiğini, cihazın maliyetinin   295 lira, aylık kullanım bedelinin ise 7 lira olduğunu kaydetti.
 

Yurt dışından da talep gören araç takip sistemleri ve kişi ve nesne takip   sistemlerini 18 ülkeye sattıklarını, bu ülkelerin sayısını 30′a çıkarmak için   uğraştıklarını ifade eden Hıncal, Orman Genel Müdürlüğü’nün 5 bine yakın aracında   kendi araç takip sistemlerinin kullanıldığını vurgulayarak, ”Orman Genel   Müdürlüğü, 10 milyon liraya yakın tasarruf sağladıklarını söylediler” görüşünü   bildirdi.
 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Divid: İstanbul Doğalgazsız Kalmaz

Son günlerde BOTAŞ’ın Gazprom Export ile arasında süresi dolmakta  olan 6 milyar metreküplük Batı hattı kontratı ile ilgili özel sektörün...

Kapat