Araştırma: TL’yi Güzel Bir 2012 Bekliyor

Bloomberg’in 20 bankayla yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’nin rekor seviyede ceyreden cari açığını azaltmasıyla, bu yıl Güney Afrika randından sonra en kötü performansa sahip olan para birimi Türk Lirası da 2012′nin ilk yarısında gelişmekte olan ülkeler para birimleri arasındaki kazançlarda başı çekecek.

 
Araştırmada, liranın Haziran ayının sonuna kadar dolar karşısında yüzde 4.4 değerleneceği öngörülüyor. Societe Generale SA’nın gelişen piyasalar baş stratejisti Benoit Anne, Avrupa’daki borç krizinin Mart gibi çözülmesinin beklendiğini belirterek, bunun ardından liranın risk iştahının açılmasından ilk yararlanan para birimi olacağı tahmininde bulundu.

 

Türk Lirası’nın önümüzdeki yıl dolar karşısında yüzde 17.5 kazançla 1.60 seviyesine yükselmesini bekleyen Anne, “Türkiye resesyon risklerine daha az maruz olmasından ötürü, yeniden önde gelen yatırım noktalarından biri olacak” dedi.

 
19 Aralık’ta ABD doları karşısında ilk kez 1.9 seviyesini aşan TL, bu yıl yüzde 18 değer kaybetti. Uluslararası Para Fonu tarafından takip edilen 60 büyük ekonomi arasında, Türkiye yüzde 10.2′ye varan borç/GSYH oranıyla en yüksek cari açığa sahip. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 5.75 ile rekor düşük seviyeye çekmesinin ardından enflasyon Kasım ayında yüzde 9.5 ile 19 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

 
Türkiye’nin 12 aylık cari açığının Ekim ayında zirveye çıktığını belirten Morgan Stanley’nin Londra’daki Merkez ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika baş ekonomisti Tevfik Aksoy, TL’nin değer kaybının ithalatı daha pahalı ve ihracatı da daha ucuz hâle getirmesiyle toplam borç/GSYH oranının önümüzdeki yıl yüzde 7.5′e gerileyeceğini söyledi.   (Bloomberg HT)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Fiyatları, Avrupa Borç Endişeleriyle Geriliyor

Yatırımcıların, Euro Bölgesi’nin borç krizini çözebileceğinden duyduğu şüphelerin piyasaya tekrar hakim olması bugün sınırlı hacimli işlemlerde altın fiyatlarının gerilemesine neden oluyor....

Kapat