Apo’dan Savaş Tehdidi

Apo avukatları vasıtası ile 15 Haziran’a kadar Kürt sorununa çözüm istedi, aksi halde “kıyamet” tehdidinde bulundu.  Güneydoğu’da ise Hizbullah’a bağlı dernekler ve BDP yanlıları arasında gerginlik yükseliyor.  Seçime giden yolda son virajda ortalık karışır mı?
 

Abdullah Öcalan seçim sonrası süreç hakkındaki görüşünü “15 Haziran’dan sonra ya müzakere ya kıyamet” sözleriyle özetledi. Öcalan, DTK’yı “DTK bir çatı örgütü olarak mücadeleye öncülük edebilir. Kendi kararlarını vermeleri lazım. Kendi önderlerini oluşturabilirler. Kürt siyasetçiler siyasi bir alan açamadılar. Bu konuda çok ilerleme kaydedemediler. Tasfiye ediliyorlar” sözleriyle ağır eleştirdi, DTP milletvekillerine “küçük burjuvalık” eleştirisi getirdi.
 

İmralı’da bulunan teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın 4 Mayıs tarihi itibarıyla son değerlendirmeleri ANF’de yer aldı. “Benim projelerimi biraz AKP-Ahmet Davutoğlu hayata geçirmeye çalışıyor o da içini boşaltarak yapıyor. Onlar asla başarılı olamaz” iddiasında bulunan Öcalan, “İlk olarak hemen Suriye, Irak, Türkiye arasında bir su birliği projesi hayata geçirilebilir. Daha önce de söylemiştim; Su ve Tarım birliği. Bu, Avrupa’da daha önce kurulan kömür-çelik birliği projesine benziyor ancak bu kömür-çelik projesi kapitalist temeldeydi, bizimkisi ise demokratik bir temelde kurulacak” dedi.
 

Öcalan DTK çalışmalarını değerlendirirken “DTK bir çatı örgütü olarak mücadeleye öncülük edebilir. Kendi kararlarını vermeleri lazım. Kendi önderlerini oluşturabilirler. Kürt siyasetçiler siyasi bir alan açamadılar. Bu konuda çok ilerleme kaydedemediler. Tasfiye ediliyorlar” diyerek ağır eleştiride bulundu. Öcalan şöyle devam etti:
 

-”KÜÇÜK BURJUVALAR”-
 

“Kürtlere yönelik büyük bir tasfiye durumu var. Kararlarını almalılar. Doğru karar vermeleri önemlidir. Bu süreç kesinlikle hata kabul etmez. Bu baskılara karşı nasıl tavır alacaklarını belirlemelidirler. Benim burada yapabileceğim fazla bir şey yok. Önümüzde bir, bir buçuk ay kaldı. Ama Hükümetin mevcut tavrı sürerken benim ve heyetin yapabileceği fazla bir şey olmaz. Heyetle belki en fazla bir iki görüşme daha olabilir. Sonrasında da yapabileceğim bir şey kalmaz.
 

Ama siyasi alan da diğerleri de bir alan açamadılar, başarısız oldular. Demokratik siyaseti geliştiremiyorlar. Bu zayıf kişiliklerden dolayı yol katedilemiyor, ilerlenemiyor. Demokratik siyaset anlaşılmıyor ve yapılamıyor. Biraz demokratik siyaset anlaşılsaydı, halkın içinde, örgütlerde çalışılırdı, yanlış durumlarla karşılaşılmazdı. Vekil olarak onore edilmek istenenlerin de yapması gereken buydu. Yoksa atama usulüyle vekil olunmaz. Bu anlamda dillere destan bir küçük burjuvalık söz konusudur. Demokratik siyasetin kanallarını sonuna kadar açtığımız halde bu durum halk için değerlendirilemiyor.

 
Mücadele bir sürü olanak yarattığı, demokratik siyasetin kanallarını sonuna kadar açtığı halde bu kanalda yürümeyi bilmiyorlar. Demokratik siyaset nasıl yapılır bilmiyorlar. AKP gece gündüz çalışıyor, kendini bütünüyle bu işe veriyor. CHP bile artık bir şeyler yapmaya başlamış, kendine bir alan açmaya çalışıyor… Seçim sonrasında bu konularda geniş açıklamalarda bulunacağım.”

 

-BAĞIMSIZLARA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR
 

Batı’da Türkiye kamuoyundaki çalışmaların yapılması, geliştirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Öcalan’ın, “Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü ve diğerlerine bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor. Bunun farkında olarak çalışmalarını genişletebilir, birliği sağlayabilirler. Bu tarihi sorumluluktur. Bu onlar için de iyi bir fırsattır, tarihi rollerini oynayabilirler” dediği belirtildi.
 

-MUAVİYE-

 
Güneydoğu’da din tartışması dahil Öcalan’ın diğer iddialarından bazıları şöyle: Diyanet İşleri bölgeye iki yüz kadın vaiz atamış. Dini kullanma politikalarını daha fazla devreye koymuşlar, daha önce vardı, derinleştiriyorlar. Daha da artırabilirler. AKP burada dini kullanarak politika yürütüyor. Bunların yaptıkları Muaviye dinidir, Ladin dinidir, sonunu da gördük. Bunların yaptıkları Muhammedi din değildir. Bunların amacı Kürtleri kendi politikalarına ikna etmektir. Dünya tv, TRT-6 bunların hepsi onların politikalarının bir parçası. Bunların dini Muaviye’nin dinidir, Ladin’in dinidir, iktidara bulaşmıştır, iktidar dinidir. Gerçek dinle, Muhammedi dinle hiçbir alakaları yoktur. Bunların yaptıkları, bunların politikaları tekçi-faşisttir. Halkın sivil cuma namazları İslam’ın ta kendisidir.

 
-Biz heyetle görüşmelere başlarken ‘ölümler, tutuklanmalar olmayacak’ diye anlaşmıştık. Ölüm de olmayacaktı, operasyonlar, tutuklanmalar da olmayacaktı, taş da atılmayacaktı. Ancak bunlara uyulmadı. Hükümet bu kadar gözaltı, operasyonlar yapıyor. Hükümet bunun açıklamasını yapmak zorundadır.
 

-15 Haziran son tarihtir. 15 Haziran’dan sonra ya anlamlı bir müzakere dönemi başlar ya da büyük bir savaş başlar, kıyamet kopar. Her ikisi de çok büyük olur. Müzakere olursa büyük ve anlamlı bir müzakere olur, savaş olursa da büyük bir savaş olur. Her ikisi de büyüktür, anlamlıdır ve kutsaldır.” (Milliyet)
 

ANALİZ: BDP ve MHP kazanabilir

 
Apo’nun artık devletle yürüttüğü görüşmelerden ümidi kalmamış olacak ki, elindeki son kozu, yani Kürt vatandaşları sokağa sürmeyi deniyor.  Bu açıklamadan sonra, zaten seçimlere kadar ateşkese uymaya hiç niyeti olmayan PKK da terör faaliyetlerini artırabilir.

 
Seçimden sonra yeni anayasa kapsamında zaten Kürt yurttaşların sorunlarını da çözmeyi bir anlamda taahhüt eden AKP’ye CHP de katılmışken, bu sabırslığın anlamını çözmek mümkün değil.  Ama, olacaklar daha önce de yaşandığı için, öngörmek kolay.  PKK saldırılarına karşı alınan güvenlik önlemleri PKK’nın legal yapısına mensup sayısız DTK-KCK-BDP aktivistinin de gözaltına alınmasını içerecek.  Bu süreç ise normalde AKP’ye oy veren merkezci Kürt seçmende mağduriyet duygusunu körükleyerek belki de BDP’ye yönlendirecek.  Diğer cephede ise Kürt hareketinin amacının yurdu bölmek olduğunu düşünen seçmen ve terör mağdurlarının yakınları MHP’ye kayabilir. Apo, kendisine yaramayan her çözümü sabote etmek için bir kez daha ülkeyi kan gölüne boğmayı deniyor.  Bu girişimin seçime yansıması, Kürt sorununa barışçıl çözüm bulunmasını da geciktirebilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SON Dakika: ABD tarım dışı istihdam

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan ayında 244,000 kişi artarak  Mayıs 2010′dan bu yana en hızlı artışını gösterdi. İstihdam Mart ayında...

Kapat