Antalya’ya Sel, Sebze-Meyveye Zam Gel

 

ANTALYA’daki sel felaketi tarla ve seralara da zarar verirken, İzmit’te kurulan Perşembe pazarında fiyatlar geçen haftaya göre yüzde 80-100 oranında zamlandı.

Antalya bölgesinde şiddetli yağışlar nedeniyle tarlalardaki turunçgil, meyve bahçeleri ile sebze tarlalarında hasar oldu. Bu durumdan üreticiler kadar tüketiciler de etkilendi. Bugün kurulan İzmit’en en büyük pazarı olan ve her hafta 50 binin üzerinde kişinin alışveriş yaptığı perşembe pazarında fiyatların geçen haftaya göre 2 katına çıktığı görüldü.

 

Perşembe pazar’nda alışveriş yapan ev kadını Hamide Ökte, “Antalya’yı sel bastı buradaki fiyatlar arttı. Geçen hafta dolmalık biber 2.5 TL’ye satılıyordu bu hafta 4 TL’ye yükseldi. Meyvelerin yanı sıra sebze fiyatlarında da artış var. Pazarda fiyatların yüzde 50’nin üzerinde artış görmüş” dedi.

 

Antalya’daki sel felaketinin Marmara bölgesinde fırsata dönüştürüldüğünü savunan Münire Mızrak, “Geçen haftaya oranla pazardaki sebze ve meyve fiyatlarında artış var. Tahminen yüzde 30 oranında pazardaki ürünlerde artış olduğunu gördüm. Fiyat artışının yanı sıra biraz da pazardaki satıcıların fırsatçılık yaptığını düşünüyorum. Bu ürünlerin çoğu seralardan geliyor. Niye bu kadar artış oluyor bilemiyorum” dedi.

 

SATIŞ OLMAYINCA PAZARCI ESNAFI DA ETKİLENİYOR

 

Pazarda alım gücünün bu hafta düştüğünü söyleyen pazarcı Mahmut Acar ise sebzelerin hale yüksek fiyatlarla geldiğini belirterek şunları söyledi:

 

“Antalya’daki yağış nedeniyle vatandaş domatesi 50 kuruş yerine 1.5 TL’ye satın alıyor. Domatesi salça yapacak olanlar bir kasasını 7-8 TL’ye mal edecekleri yerine yağış sonrası 20 TL’ye mal ediyorlar. Vatandaşın alımgücü zaten düşük. O potansiyel olmayınca bizim de işlerimiz ciddi anlamda etkileniyor.”

 

Yağışlar nedeniyle gelen fiyat artışının ciddi anlamda pazar satışını etkilediğini söyleyen Pazarcı Muammer Limak satıcı da, “Domates ve biberde artış oldu. Geçen hafta domates 50-60 kuruştan satıyorduk. Bu hafta ise 75 kuruş ila 1 TL’ye çıktı. Halden aldığımız ile köylülerin getirdiği ürünler birbirini tutmuyor. Yağışlarda bu bölgedeki üreteciler de etkilendi. Pazar fiyatlarında o yüzden artış oluyor” dedi.

 

 

VATAN

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 14 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa'daki politika yapıcıların, bölgedeki bankaları daha fazla sermaye artırmak zorunda bırakacağına yönelik spekülasyon üzerine Avrupalı bankaların hisseleri, BNP...

Kapat