Ankara’da Dev Tasarruf Hareketi

Ankara Valiliği, tasarruf sağlanması amacıyla kamu kurum ve kuruluşunda 225 bin 213 tasarruflu ampul değişimi yapıldığını ve değişimden 22.838,840 Kwh elektrik tasarrufu elde edildiğini bildirdi.
 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, enerji verimliliği çalışmaları çerçevesinde normal ampullerin tasarruflu olanlarıyla değiştirildiğini, 57 kamu kurum ve kuruluşunda 225 bin 213 tasarruflu ampul değişimi yapıldığını belirtti. ”Ampul değişiminden 22.838,840 Kwh elektrik tasarrufu sağlandı” bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 
”Tasarruf edilen bu miktar enerji, 8 bin 971 kişilik nüfusa sahip, 7 bin 600 konut ve 400 işyeri bulunan Ayaş ilçesinin 1 yıllık elektrik tüketimine bedel. Tasarruf edilen elektriğin bedeli ise 6.872.589 TL.

 
65 BİN KİŞİYE EĞİTİM
 

Ankara’da enerji verimliliği çalışmaları sadece ampullerin değiştirilmesiyle sınırla kalmadı. Teknogolis Teknoloji Yönetim ve Danışmanlık Limited Şirketi ile yapılan sözleşme gereği, Balgat Endüstri Meslek Lisesi, Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Yenimahalle Zeynep Salih Kız Teknik Meslek Lisesine güneş enerji paneli yerleştirildi. Bu panellerden yılda üretilecek 12.000 Kwh elektriğin parasal değeri ise 3 bin 600 TL. Güneş enerjisiyle elde edilecek 12.000 Kwh elektrik, 20 voltluk 600 ampulün yıl boyunca tükettiği elektriği ihtiyacını karşılamakta.”

 
Açıklamada, enerji verimliliği çalışmaları çerçevesinde, çeşitli tarihlerde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda, Halk Eğitim Merkezlerinde, Çıraklık Eğitim Merkezlerinde ve İl Müftülüğüne bağlı Kuran Kurslarında ve özel sektör kuruluşlarında 65 bin kişinin enerji verimliliği konusunda eğitime tabi tutulduğu ifade edildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Profesyonel Bir Yatırımcıdan Öğütler (Johan Kriek)

Hiç aşağıdaki gibi hissettiğiniz oldu mu? “Ne zaman işlem yerleştirsem, pİyasa benim tersime doğru hareket ediyor!” Canlı seans  odalarında, bazen...

Kapat