Ankara Mazlumun Umut Işığı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Ankara, bugün artık sadece Hakkari’nin, Edirne’nin, Muğla’nın, Iğdır’ın değil, Bağdat’ın Kabil’in, Trablus’un, Kudüs’ün, Saraybosna’nın dahi yanı başında, bir el uzatımı mesafesinde duruyor. Bugün Ankara, sadece Türkiye’nin değil, bütün mazlum ve mağdur coğrafyaların, yoksul milletlerin umudu, umut ışığı olmak gibi bir misyonu taşıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, her denklemde Ankara hesaba katılıyor. Her konuda artık Ankara’nın ne diyeceği bekleniyor” dedi.
 

Erdoğan, Ankara Ticaret Odasının (ATO) ”Rekortmenler Plaket Töreni”ne katılarak bir konuşma yaptı.  Konuşmasına, Ankara’da, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve ihracat dalında rekor kıran iş adamlarını tebrik ederek başlayan Erdoğan, ATO Başkanlığına seçilen ve kendisi de bir rekortmen olan Salih Bezci ile arkadaşlarına başarılar diledi.
 

Ankara’nın 1923 yılında adeta bir kasaba görünümünde olduğunu, şu anda ise her alanda bir Avrupa kentine dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
 

”Ankara, 2002 yılı sonuna kadar, yanı başındaki Kırıkkale’ye, Çankırı’ya, Konya’ya, Eskişehir’e dahi binlerce kilometre uzaklıkta bir başkentti. Bugün ise, Ankara’yı, hem fiziken, hem manen, bu ülkenin bir çözüm merkezi, üretim merkezi,ihracat merkezi haline getirdik.”

 
Ankara içinde mega projesi var
 

İstanbul için ”KANALİSTANBUL” ve ”İki Şehir” adı altında iki önemli proje açıkladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, ”Ankara için de, 2023′e kadar bitirmeyi hedeflediğimiz mega projelerimiz var. Önümüzdeki günlerde özel bir basın toplantısıyla açıklayacağım. Proje hazırlıklarımız tamam, seçimden sonra dozerler çalışmaya başlayacak. Benim vatandaşım artık sedye üzerinde dışarda dolaştırılmayacak. Her şey yürüyen merdivenlerle hastane içerisinde bloklar arasında bu şekilde cereyan edecek. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 genel ve 14 ihtisas hastanesiyle Ankara artık sağlıkta da bir merkez haline gelecek” diye konuştu.

 
Ankara savunma sanayi başkenti
 

Konuşmasında bankaların genel müdürlüklerinin Ankara’dan İstanbul’a taşınması konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: ”Bunun da spekülasyonunu yapanlar var. Dünya finans sektörleri siyasi merkezler olarak gelişmiş ülkelerde böyle bir değerlendirmeyi yapar. Türkiye, bu değerlendirmeyi yıllardır yapıyor, kendi dönemimizi kast ediyorum ama adımını atmamıştı. Şimdi biz bu adımı atıyoruz. Fakat bu adımı atarken Ankara’nın üzerinde siyasi misyonu var. Siyasi misyonunun yanında Türkiye’nin savunma sanayisinin yüzde 80′ini barındırmak suretiyle, savunma sanayisinin başkenti Ankara, konum bu. Bunu da buraya yerleştiriyoruz. 2016 yılında savunma sanayisinde ciro hedefimiz 8 milyar dolar. Bunun 6 milyar doları Ankara’dan sağlanacak. TAİ tesisleri içinde 100 milyon dolarlık bir yatırımla Uzay ve Uydu Merkezi kuruyoruz. Gölbaşı yakınlarında, 100 milyon dolarlık bir yatırımla Radar ve Elektronik Harp Tasarım Merkezi kuruyoruz, 2 yılda bunlar faaliyete geçecek. Ankara’da şu anda 5 teknokent var. Buna yenilerini de ekleyeceğiz.”   (Dünya Gazetesi)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TOBB’nin Başı Tweet’le Dertte

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun hesabından yazılan tweetlerle ilgili soruşturma başlatıldı. Şifrenin tahmin edilebilir olduğu ve kurum içinde 10-12 kişinin bildiği belirtiliyor....

Kapat