ANALİZ: Fed Bu Akşam Susacak

Piyasaların zaten fazla bir beklentisi yok ama, bu gece sonuçları açıklanacak olan Fed FOMC toplantısı yılın en sessizi olmaya aday. Bernanke’nin piyasalar açısından yapacağı en iyi şey basın toplantısında açık vermemek ve hiç bir şey söylememek.

ABD’den sene başından bu yana çok güçlü ekonomik veriler geliyor, ama hala çıktı açığı yüksek.  Konut pazarı bir türlü depresyondan kurtulamıyor. Kongre tıkandığı için otomatik olarak devreye girecek bütçe kesintileri ise GSYIH’dan %1-2 kadar traşlıyabilir. Özetle, ekonomi güçlü ama daha Fed likiditesi olmadan yoluna devam edecek kadar güçlü değil.

Ek olarak, ilerki aylarda AB krizinin yeniden hortlaması ve petrol fiyatlarının Amerikan tüketicisini fakirleştirmesi de riskler. Buna karşın, petrolden kaynaklanan fiyat artışları ile çekirdek TÜFE Fed’i rahatsız edecek  boyutlara yükselirken, uzun vadeli faizlerin yükselmesi  ekonomide yeni duraksamaya neden olabilir.

Dolayısı ile Fed’in yapacağı en iyi şey, QE3 hakkında tek kelime etmemek. Piyasalar hala QE3’e inanıyor, bırakın inansınlar.  Bu ortamda QE3 vaadi anlamına gelecek açıklamalar emtialarda yeni bir balon, fiyatlarda da artışlara neden olur.  QE3 yok derseniz de piyasalar sarsılır ve olumsuz servet etkisi yoluyla tüketim yeniden daralabilir.

Piyasalar açısından tek tehlike, FOMC ardından guvernörlerin toplum önünde faiz tartışmasına girmesi olur.  Sözü dinlenen üyelerin faiz artırımı zamanının yaklaştığını açıklaması endişe yaratabilir.

@AtillaYesilada1

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Enerji Faturasıyla Ezber Bozulmaz!

Bakan Çağlayan, “Ezber bozacak” tahmininde bulunmuştu ama… Cari açık artan enerji fiyatlarının etkisiyle Ocak’ta 5 milyar 998 milyon dolarla beklentileri...

Kapat