ANALİZ: Bu Hafta Daha Fazla Çalkantı

Tüm büyük bordalar haftayı ekside kapattı, emtialar ağır satış yedi, Euro/dolar hızla geriledi.  MSCI ve diğer küresel borsa endeksleri haftayı %0.6-0.8 arası kayıplarla kapatırken, GOP endeksi de 6 haftalık dip yaptı.

Piyasalardaki tedirginliğin birincil nedeni artık Fed’in bol para-düşük faiz politikasında sonlara yaklaşılması. Piyasalar olacakları 6-9 ay önceden satın alır, bu sürenin sonunda da Fed faiz artırmaya başlayacak.  Aslında, bir tek bu açıklama bile önümüzdeki haftalarda riskli varlıkların yeni düzene alışıncaya kadar yalpalayacağını göstermeye yeter.

Ama, kısa vadede daha fazla türbülans beklemek için başka nedenler de var.  ABD’de artık çok çetin bir bütçe kavgası başlıyor, hedef 10 yılda 4-5 trilyon dolar bütçe tasarrufu sağlamak.  Cumhuriyetçiler’in vergi artırmaya hiç niyeti yok, Obama ve seçmeninin en sevdiği programların harcırahını kısmak niyetindeler.  Obama ise bütçe tasarruflarını zenginlere ek vergilerle karşılamak istiyor.  Federal hükümet bir süre paydos edebilir, ama yatırımcıların asıl kaygısı, Ağustos’da federal hükümet borçlanma limitine erişinceye kadar yeni yetki verilmemesi.  Bu durumda, ABD artık DİBS’leri de itfa edemeyecek.  Bu tehdidin Kongre tartışmaları esnasında belirginleşmesi, doları ve ABD DİBS’i çok kötü vurur.

En büyük risk ise, bu hatfa başlayacak AB zirve maratonundan Yunanistan’a ikinci bir kredi paketi kararı çıkmaması. Yatırımcıların artık daha fazla bekleyecek sabrı kalmadı, Yunanistan iflas ederse paralarını geri alamayacakları kaygısına düştüler.  Eğer Yunanistan kısa sürede yeniden kurtarılmazsa, Portekiz ve İrlanda’da yeni panik satışları başlayabilir.  EĞER İspanya’ya da bulaşma olursa, küresel bir panik yaşanabilir.

Aslında küresel büyüme manzarası sanıldığı kadar kötü değil, ve borsalar F/K bazında bayağı ucuzladı.  Uzun vadeli yatırımcılar yeniden GOP’da pozisyon alabilir, ama bu hafta risk iştahının çabuk toparlanacağını düşünmek için erken.  GOP’lar için söylenecek en iyi şey, bu hafta ABD ve AB’de yaşanacak çalkantıdan fazla hasar görmeyeckleri olur.   Türkiye’de yaşanân çok sert satışların bir kısmı  GOP risk iştahındaki genel gerilemeyle bağlantılı. Ama, bize özgü sorunlar da artık yatırımcıyı çok yoruyor. Hafta sonunda, Maliye Karamehmetler’in Turkcell hisselerine de haciz koydu, yeni haftaya bir de Turkcell paniğiyle  başlayabiliriz.

TCMB hala ekonomide ısınma olmadığı görüşünü hararetle savunsa da piyasada yeni munzamlar veya tüketim vergileri geleceği kanısı yaygın.  Bu gelişme de bankaların karını bir kez daha azaltacak, İMKB’de kar ivmesi kalmadı. Yalnız bu hafta İMKB en fazla satış yiyen borsalardan biri,  64-65 bin seviyesinden tepki alımları gelebilir.  DİBS sadece yabancı alımlarıyla ayakta duruyor.  Bunların devamı ise büyük ölçüde TL’nin döviz sepetine karşı gösterdiği performansa bağlı.  EĞER, TL bu hafta da dolar ve Euro’ya karşı gerilemesini sürdürürse DİBS’de bileşik faizler %9’ları deneyebilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Jim O’Neill: Yatırımcılar Kötümser

Goldman Sachs Asset Management başkanı ve ünlü ekonomici Jim O’Neill hisse senedindeki korkunun sebeplerini açıkladı. Bugün Bloomberg’e konuşan Jim O’Neill’a...

Kapat