ANALİZ: ABD İstihdam Verisi Hızır Gibi Yetişti

Piyasalarda emtialardan başlayan ve finansal varlıklara bulaşan panik kısa sürdü.  Spekülatif nedenlerin ötesinde, satışların bir tek temel nedeni olabilirdi:  ABD ekonomisinin yavaşlaması.  Çarşamba ADP aldı özel kurumun emek taraması, Perşembe ise ilk işsizlik başvuruları ABD ekonomisi için karanlık bir görünüm çizdi, ancak biraz önce açıklanan Nisan tarım dışı istihdam verileri güveni yeniden sağladı.

ABD’de Nisan ayında istihdam 244 bin kişi artarker, bir önceki ayın sonucuna da net 5 bin kişi revizyon yapıldı.  283 bin yeni iş yaratan özel sektöre kmau katılamadı, 24 bin çalışanını kaybetti.  Konut sektörü dışında tüm sanayi ve hizmet kollarında güçlü artışlar gözlendi.

Başka bir taramadan hesaplanan işsizlik oranı ise %8.8’den %9’a yükselirken sebebin artan sayıda işsizin yeniden işgücüne dönerek iş aramaya başlaması olduğu düşünülüyor.

Veri Avrupa piyasalarında bayram yarattı. Gün boyunca hafif artıda seyreden Stoxx50 %0.9 primli.  DAX, FTSE ve CAC da satıştan alıma döndüler. Dolar Euro’ya karşı 1.4520’ye kadar güçlenirken ABD 10 yıllık tahvilinde faiz %3.16’dan %3.22’ye fırladı.

İstanbul zaten satışlara güçlü bir direnç gösteriyordu. Ama İMKB-100 hala %0.61 ekside.  Buna karşın TL yeniden dolar ve Euro’dan oluşan döviz sepetine karşı değer kazanmaya başladı.  İMKB de yakında ralliye katılır.  DİBS ise korkulandan daha iyi çıkan TCMB Beklenti Anketin’deki enflasyon tahminleri  ardından yatay seyrediyor. Bileşik faiz %8.33’e kadar geriledi.

Bu panik atağını da atlattık diyebiliriz.  Emtialarda hala bir miktar satış olasılığı var, ama GOP yeniden artıya geçebilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Apo’dan Savaş Tehdidi

Apo avukatları vasıtası ile 15 Haziran’a kadar Kürt sorununa çözüm istedi, aksi halde “kıyamet” tehdidinde bulundu.  Güneydoğu’da ise Hizbullah’a bağlı...

Kapat