AMB Kritik Kararını Bugün Açıklıyor

Hızla güç kaybeden AB ekonomisini canlandırmak için  son çare olarak görülen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün açıklanacak.  AMB’ın faiz indirimi açıklaması beklenmiyor, ama uzmanlara göre artık parasal sıkılaştırmanın sonuna gelindiğini ilan etmesi hayli olası.  AMB’in ayrıca 2011-2012 enflasyon ve büyüme tahminlerini aşağı çekerek, “enflasyonda riskler dengeli” yorumunun da para kurulu toplantısı ardından açıklanacak metinde yeralması bekleniyor. 

Futures piyasasında Kasım’da ilk faiz indirim beklentisi fiyatlara girerken, Morgan Stanley gibi bazı büyük yatırım bankaları da önümüzdeki 12 ayda iki adet 25 baz puan kotasyon indirimi tahmin etmeye balladı. Ancak, bir çok gözlemci, Trichet’nin giderken, yeni başkan Draghi’nin de gelir gelmez parasal sıkılaştırmadan vazgeçerek yanlış mesaj vermek istemeyeceğini iddia ediyor. 

TCMB ve Fed aksine, AMB’nın tek görevi enflasyonu %2 veya altında tutmak. AB ekonomisinden gelen Ağustos PMI hizmetler endeksi gibi son veriler 3Ç2011’de bölgede büyümenin %0.2 kadar cılız kalabileceğini gösterirken, bazı ekonomistler şimdiden 4Ç2011’de daralma tahmin etti.  Tüm uzmanlar Euro-bölgesinini acil faiz indirimine ihtiyacı olduğunda hemfikir, ama manşet TÜFE’nin AMB hdefi olan %2’in hayli üstünde, %2.5’de seyretmesi müjdeyi geciktirecek.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Atılım Murat: 1,900 Dolar Gerçeği Yansıtmıyor

Altın ve gümüş tahminlerimdeki başarı oranı yüksek olunca, değerli metaller ile ilgili çok sayıda soru alıyorum. DÜNYA’da yazmaya başladığımdan beri;...

Kapat