AMB Atina’ya “Özelleştir Yeter” Dedi

Bini Smaghi: Yunanistan´ın satılabilir varlıkları borçlarına yeter

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Lorenzo Bini Smaghi, finansal açıdan zor durumdaki Yunanistan´ın elindeki milyarlarca euro tutarındaki pazarlanabilir kamu varlığı ile borçlarını ödeyebilir durumda olduğunu söyledi..

Yunanistan´ın 330 milyar euro borcu olduğuna işaret eden Bini Smaghi, Yunanistan´ın elinde 300 milyar euro tutarında pazarlanabilir varlık bulunduğuna işaret ederek, “Yunanistan, eğer bu varlıkların bir kısmını satmaya istekli olursa, borçlarını ödeyebilir durumda olur”

diye konuştu.

Bini Smaghi, “Önemli olan soru, Yunan hükümetinin ve Yunan halkının özelleştirmeyi de kapsayan tedbirleri uygulamak isteyip istemedikleri” dedi…

Ancak bir çok ekonomist bu görüşe katılmıyor.   Özelleştirilecek malların büyük kısmı toprak ve arazi ama Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da ciddi bir tapusuzluk ve kadastro sorunu var.  Havayolları hisseleri, limanlar, telekom şirketleri gibi varlıklları fiyatı da ülkedeki resesyondan dolayı hayli düştü. AMB ve AB’nin amacı bir yandan Atina’yı daha hızlı sabit varlık satmaya özendirmek, öte yandan seçmenlere Yunanistan’a aktarılan kredinin boşa gitmeyeceği mesajını vermek.

Hulya Kayıkçı, AY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Yatırım: Vob’da Yükseliş İvmelenebilir

YF Menkul   VOB-30 Haziran Kontratı: 77.250Kontratın dikkatle takip ettiğimiz yakın direnci konumunda olan ve aşmakta zorlanması halinde “kâr-al” çalıştırılması...

Kapat