`Aman spekülatif hareket olmasın`

Piyasaların yaşlı kurt lakabıyla tanıdığı Fed`in 84 yaşındaki eski başkanı Paul Volcker, bol likiditenin her zaman hane halkı için yarar sağlamayacağını savundu.

Eski Fed Başkanı ve bir dönem Obama yönetiminin ekonomi danışmanı olan Paul Volcker, daha fazla likiditenin kamuoyuna daha fazla yarar sağlayacağı şeklindeki ön yargının ortadan kalkması gerektiğini savundu. Bankaların varlıklarıyla ilgili sorunların çözümü için aşırı likiditenin bir yöntem olarak görüldüğünü ifade eden Volcker, Ancak aslen bu kadar yüksek likidite daha fazlaandnbsp;spekülatif trade imkanı doğruyor dedi.

84 yaşındaki Volcker`nı bankacılık konusundaki düzenleme önerileri, ABD tarafından 2010 yılında Meclis`ten geçen Dodd-Frank reform paketine dahil edilmiş ve uygulamanın spesifik unsurlarını düzenleyici otoritelere bırakmıştı. Dün bu konuda Fed ve diğer banka düzenleyici kurullar açısından bu konudaki tekliflerin ve çerçevenin çizilmesi açısından son gündü.

Bankalar, Volcker`nı önerdiği kuralların günlük faaliyetleri açısından tehlike yaratacağı itirazıyla yasal düzenlemeye karşı çıkıyordu. Volcker, yasayı savunduğu dünkü mektubunda, Finansal krizin son yıllarında bankaların çok büyük rakamlarda trading zararı ettikleri, yatırım bankalarının ve ticari bankaların önemli bir bölümünün de yurtdışında varlıklarının önemli bir kısmını yitirdikleri ortadadır dedi. Volcker, Önemli bankaların istikrarı bu yatırımlar için feda edildi. Bu durum finansal krizin çıkışında çok önemli bir belirleyici oldu ifadelerini kullandı.

2006 ortası ile 2010 yılları arasında 6 büyük Amerikan banka 13 çeyrekte tradingden kar yazarken, kayıp yazdığı çeyrek sayısı 5 oldu. Pozitf çeyrekler içinde toplam 15.6 milyar dolarlık trading karı yazılırken, kayıpların yaşandığı çeyreklerde toplam tutar 15.8 milyar dolara ulaştı. Net nette çok büyük değişim olmamakla birlikte, zararların çok kısa süre içinde yaşanması, bankaların sermaye yapıları üzerinde çok büyük tehdit yarattı.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Rekabete Yerli Otomobil Ayarı

Yılda bir milyonluk satışa doğru emin adımlarla yürüyen Türkiye otomotiv pazarında, yerli otomobilin devreye girmesiyle birlikte rekabet de daha yoğunlaşacak.Geçtiğimiz...

Kapat