Altının tahtı sallanıyor!

Palladyum, otomobil satışlarındaki artışa bağlı taleple altının tahtını sarsıyor

Yatırımcılar, analistlerin artan talep ve düşen arzın bu çeyreğin en kötü performansını gösteren değerli metal olan palladyumun Aralık ayına kadar en iyi performans gösteren metale döneceği tahminiyle birlikte, bir yılı aşkın sürenin en hızlı palladyum alımını yapıyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Palladyum destekli ETF`ler (exchange-traded funds) bu yıl yüzde 13 yükseldi ve 2010 yılının sonundan bu yana en iyi çeyrek dönem performansını göstermeye hazırlanıyor. Bloomberg News`un anketine katılan 11 analistin tahminlerinin medyanına göre, palladyumun 2012 yılının son çeyreğinde ton başına ortalama 850 dolar seviyesinde seyretmesi bekleniyor. Bu, şimdiki fiyatın yüzde 30 üzerinde. Analistler, altının yüzde 13, gümüşün yüzde 11 ve platinin yüzde 9.8 değer kazanmasını bekliyor.

Palladyum bu yıl, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin`de araç satışlarının yavaşlayacağı endişeleriyle diğer metallerin gerisinde kaldı. Barclays Capital`e göre, otomobillerin otokatalist parçası, palladyum talebinin yüzde 65`ini oluşturuyor. Barclays, fiyatların yükselmeye hazırlandığını, zira otomobil üreticilerinin şimdiye kadarki en yüksek miktarda palladyum kullandıklarını ve dünyanın en büyük palladyum üreticisi olan Rusya`da devlet rezervlerinden gelen arzın azalmakta olduğunu kaydetti.

Toronto`da TD Securities Inc. emtia strateji müdürü Bart Melek, Palladyumu değerli metallerin en iyisi olarak değerlendiriyorum dedi ve Palladyuma yönelik otokatalist talebi artmalı. Rus hükümetinin stokları arz artışını sınırlayacak değerlendirmesinde bulundu.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lider Forex​: EUR/USD’da Haftalık Kapanış Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ   İspanya’nın yeni Başbakan Mariano Rajoy’un önceden”çok sıkı” olacağını belirterek uyardığı ve 1978′den bu yana ülkeningördüğü en sıkı...

Kapat