Altının Fonları da Büyüyor

Günümüzde en çok tercih edilen yatırım enstrümanları arasında yer alan altının fonları da yatırımcıları cezbediyor.

Altının yatırım aracı olarak öneminin ve hareketliliğinin artmasıyla dünyada bireysel ve kurumsal müşteriler tarafından talep edilen ve el değiştiren altın miktarı yükselirken, Türkiye’de de bankalar altın hesaplarının yanı sıra çıkardıkları altın fonları ile müşterilerine sundukları ürün çeşitliliğini artırıyor.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Altın Borsası (İAB) üyesi bankalar tarafından çıkartılan yatırım fonlarında bulunan altınların saklamasının yapıldığı İAB’de, 2 adet borsa yatırım fonu, 1 adet yatırım ortaklığı ve 37 adet yatırım fonu olmak üzere 40 adet altına dayalı fonun saklaması gerçekleştiriliyor.

19 Mart 2012 itibarıyla İAB’de bakiyesi bulunan 16 adet altına dayalı fondaki altın miktarı 14 bin 223 kilograma ulaşırken, söz konusu rakamın parasal karşılığı 1 milyar 372 milyon 519 bin 500 liraya yükseldi.

İAB’de saklaması yapılan altın fonlarının miktarı son 3 yılda yüzde 317,3 artış kaydetti. Mart 2009′da 3 bin 408 kilogram olan altın miktarı, önceki gün itibarıyla 14 bin 223 kilogram olarak gerçekleşti.

Bu arada, dünyada altına dayalı borsa yatırım fonlarında 19 Mart 2012 itibarıyla 2 bin 205 tonluk “rekor” düzeyde, 117 milyar dolarlık altın bulunuyor. Dünya üzerinde merkez bankaları tarafından da 30 bin ton civarında ve 1,6 trilyon dolar değerinde altın tutuluyor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa’da Büyük Satış

Çin ve AB’den gelen kötü PMI verisi ile Batı Avrupa borsalarında sert bir satış dalgası yaşanıyor.  TCMB bugün bir haftalık...

Kapat