`Altın`ı yastık altından çıkartın

Altına yatırım yapanlar hem saklama derdinden kurtulacak hemandnbsp;de gelir elde edecek. Peki nasıl?

BDDK, Türkiye Bankalar Birliği ve kuyumculuk sektörü ortak çalışma başlattı

Türkiye’de tasarrufların artırılmasına katkı sağlaması beklenen çalışma ile altına yatırım yapanlar hem saklama derdinden kurtulacak hem de gelir elde edecek.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Güvenli liman olarak görülen altının yastık altından çıkarılması için çalışma başlatan hükümet buna ziynet eşyalarını da ekledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile kuyumculuk sektörünün yastık altında tutulan ziynet niteliğindeki altınların bankalarda tasarruf edilebilmesiyle ilgili çalıştığını duyurdu. Saklama sıkıntısı çeken ve bu yatırım enstrümanından vazgeçmeyip gelir de elde etmek isteyenlere hitap etmesi beklenen çalışmanın, Türkiye’de son dönemlerde sıkça gündeme gelen tasarrufların artırılmasına bir miktar katkı sağlaması da bekleniyor.

YASTIK ALTINDA 5 BİN TON ALTIN SAKLANIYOR

Kurumlar çalışmayla ilgili görüş oluştururken, sektör temsilcileri altının yastık altından çıkması için devlet teşviki getirilmesi gerektiğini savunuyor. Türkiye’de yastık altında yaklaşık 5 bin ton altın bulunduğu tahmin ediliyor.

İSTANBUL ALTIN RAFİNERİSİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZCAN HALAÇ: MEVDUAT GARANTİSİ 150 BİN LİRAYA YÜKSELTİLSİN

Tahmini olarak Türkiye’de yastık altında 5 bin ton altın var. Devlet teşvikiyle bunun yüzde 10’unun dahi yastık altından çıkarılmasıyla ekonomiye 28 milyar dolar kazandırılmış olacak. Devletin vereceği destek ve teşviklerle yastık altındaki altın ekonomiye kazandırılabilir. Uluslararası uygulamalar dikkate alınarak şu anda 50 bin lira olan bankalardaki mevduat garantisi, altın hesaplarında 100-150 bin liraya çıkarılırsa, bu durum, vatandaşları yastık altındaki altınlarını bankaya mevduat olarak yatırmaları için teşvik eder. Para gibi altının da bankalar arasında havale edilmesi ve altın mevduatından alınan stopajın kaldırılması sağlanırsa yastık altındaki altın hızlı bir şekilde çıkar.

İSTANBUL MÜCEVHERCİLER KUYUMCULAR DERNEĞİ BAŞKANI MEHMET ALİ YILDIRIMTÜRK: BANKAYA GİDEN YOLDA KUYUMCU DA YER ALMALIandnbsp;

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması ile ilgili bir süre önce Maliye Bakanlığı’na bir rapor sunduk. Yastık altı altınların bankaya yönelmesi sırasında takip edilecek yol olarak; yastık altı altınını bankada tutacak müşteriler, bankalar tarafından kuyumculuk sektöründeki sivil toplum kuruluşları, dernekler ve odalar nezdinde veya bunların tespit edeceği yetkili kuyumculara yönlendirilebilir. Kuyumcular da bu altınların rafinerilerde 24 ayar külçe altına dönüştürülerek bankalara yatırılmasını sağlar. Müşteriler, bankalara yatırılan bu altınlardan yıllık bir gelir elde edebilir. Bunun için de kişinin, yastık altındaki altınını bankaya yatırmasını özendirecek teşviklerin olması gerekir.

İSTANBUL KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI ALAATTİN KAMEROĞLU: ALIM -SATIMLA KAZANIYORUZ, BİZE ARTISI OLMAYACAK

BDDK ve TBB bu çalışma için kuyumculuk sektörünün görüşlerini almadı. Çalışmanın kuyumculuk sektörüne faydası olmaz, sektörün işlerini olumsuz etkiler. “Bankalar, kuyumcuların cuzi kârlarına göz dikti” diye düşünüyorum. Kuyumculuk sektörü hurda altını alır yerine yenisini satar. Yani alımsatımlarla kazanır. Bankalar vatandaşların getireceği hurda altınları 24 ayar külçe altına çevirerek hesaplara aktaracak, bu durumun kuyumculuk sektörüne hiçbir artısı olmayacak.

ALTIN ZİRVESİ TOPLANIYOR

Altın sektörü, yarın İstanbul’da yapılacak Altın Zirvesi’nde buluşacak. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katılacağı toplantıda, özellikle altında bankacılık uygulamaları konusu masaya yatırılacak.

GAZETE HABERTÜRK

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bankalara müjdeli haber

Rekabet Kurumu, 4 banka hakkında soruşturmaya gerek olmadığını açıkladı.Rekabet Kurumu, Akbank T.A.Ş., Finans Bank A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ve...

Kapat