Altında Tepki Satışlarına Devam mı ?

EUR/USD ANALİZ

ABD’de ABC kanalına konuşan Fed Başkanı Ben Bernanke, işsizlik oranını çok yüksek seyretmeye devam ettiğine, ekonomik toparlanmanın henüz sağlamlaşmadığına ve yasa koyucuların daha fazla büyüme teşviki ihtimalini masadan kaldırmadığına dikkat geçerek, “zafer ilan etmek için çok çok erken” dedi.  Son haberlerin iyi olduğunu, ancak ihtiyatlı davranılması gerektiğine inandığını ve bunu sürdürülebilir kılmak gerektiğini vurgulayan Bernanke, “Ve henüz kendimizden emin bir şekilde tam toparlanma yolunda olduğumuzu söyleyebilecek noktada değiliz” ifadelerini kullandı. Yeni bir parasal genişleme ya da büyük ölçekli tahvil alım programına ilişkin soruyu da yanıtlayan Fed Başkanı, hiçbir seçeneği masadan kaldırmadıklarının altını çizerek, ekonominin izleyeceği seyire göre nasıl karşılık vereceklerini önceden planlamaları gerektiğini söyledi.

Genel olarak artık 1,35 ve 1,3625 seviyelerinin hedefleneceğine dair haberler piyasalarda yer almaktadır. Ancak böyle bir durumun gerçekleşmesi için EUR/USD paritesinin günlük kapanışını 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3410 seviyesi üzerinde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu nedenle de eğer parite bu direnç üzerinde günlük kapanış gerçekleşirse kanalın üst noktası olan 1,3625 seviyesine kadar atak başlatacaktır.  Ancak parite bu direnç altında kalmaya devam ederse ilerleyen zamanlarda yeni bir satış baskısı oluşacağını söyleyebiliriz. Ancak yine de kısa vadeli yaşanılacak düşüşlere dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde 1,3305 seviyesi önemli olmakla birlikte orta vadede 1,3240 desteği kritik bir seviyedir. Gün içerisinde 1,3370 seviyesi altında kaldığı müddetçe düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz EUR/USD paritesinde eğer 1,3305 desteği kırılırsa 1,3240 desteğine doğru yeni bir atak başlatabilir. Ancak yükselişler bitti yerini düşüşlere bıraktı diyebilmemiz için paritenin 1,3240 desteğini kırması gerekmektedir. Bu nedenle de orta vadeli düşüş işlemi açacaklar ya 1,3240 desteğinin kırılmasını bekleyebilirler. Yada diğer bir strateji olarak günlük kapanışın durumuna göre 1,3410 seviyesine yakın yada kanalın üst noktası olan1,3625 seviyesine yakın satış pozisyonu açabilirler.

Pivot;1,3370

Destek; 1,3305-1,3280-1,3240

Direnç; 1,3355-1,3370-1,3385

GBP/USD ANALİZ

ABD ekonomisi düşüşten toparlanırken, Avrupalı ülkelerin hepsi henüz borç krizi batağından çıkamadı. Ancak küresel ekonominin birçok insanın düşündüğünden daha iyi durumda olduğunu savunan Goldman Sachs Asset Management’ın yönetim kurulu başkanı Jim O’Neill, yatırımcıların bardağın yarısını dolu görebileceğini söyledi. O’Neill, “Genel olarak konuşursak, nakit bir kral; insanlar ise isteksiz ve ihtiyatlı” şeklinde konuştu.  Piyasaların olumlu ya da olumsuz her habere karşılık vermesi, yatırımcıların çok fazla kısa vadeli görünüme odaklandığına ve yatırım yapmak yerine nakit biriktirdiğine işaret ediyor. Bunun en temelinde herkesin önümüzdeki çeyreğe ilişkin kaygılarının yattığını, bununla birlikte geçtiğimiz yılki oynaklığın da uzun vadeli yatırımcıları korkuttuğunu belirten O’Neill, birçok emeklilik fonunun kolay bir şekilde güvenmesinin mümkün olmadığını söyledi. O’Neill, “Yine de ABD’deki ilerlemelerin bir süredir devam etmesine dayanarak, ben bardağı boş yerine dolu görmeyi tercih ediyorum” şeklinde konuştu.

GBP/USD paritesi ısrarla 1,60 direncini geçmemeye odaklı gün içerisinde hareketlerine devam etmeye çalışıyor. Gün içerisinde 1,5996 seviyesine kadar yükselse de inatla 1,60 seviyesini geçememektedir. Bu durum paritenin ilerleyen zamanlarda yeni bir satış dalgasının başlamasına neden olabilir. Ancak şu da bir gerçek ki gerek Dolar Endeksindeki güçsüzlük gerekse İngiltere para biriminin olumsuz haberlere rağmen çıkışını sürdürmesi pariteyi ilerleyen zamanlarda yukarı yönlü hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Her ne kadar haftalık trend düşüş olsa da paritenin şuan ki seviyelerini ciddi bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Çünkü aşağı yada yukarı 400-500 pipslik bir hareket gerçekleşmesi 1,60 direnci üzerinde yada altında yapacağı kapanışlara göre netleşecektir. Gelen makro-ekonomik haberlerin etkisiyle bu hareketliliğin tetiklenmesi beklenilmektedir. Gün içerisinde gelecek olan haberler de dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 1,5925 desteği paritenin düşüşlerini sınırlayacak en önemli destektir. Eğer parite bu desteği kırabilirse gün içi satışlarını hızlandıracaktır. Kısa vadeli 1,5925 seviyesi önemli olsa da orta ve uzun vadeli 1,5845 desteği paritenin seyri açısından önemlidir. Eğer parite 1,5845 desteği üzerinde kalmaya devam ederse kısa vadeli yükselişler devam edeceği gibi orta vadeli de yükselişlerin devam edeceğini, 1,5845 desteğinin kırılması durumunda ise yükselişlerin sonlanıp düşüşlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,5925

Destek; 1,5925-1,5885-1,5845

Direnç;  1,5985-1,6000-1,6030

USD/JPY ANALİZ

Uluslararası piyasalar, Çin’de şirket karlarının kötüleşmekte olduğunu gösteren raporlar ve Fed Başkanı Ben. S. Bernanke’nin ABD’de işsizlik oranının çok yüksek kalmaya devam ettiğini söylemesinden olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri son bir haftanın en hızlı düşüşünü gösterirken, petrol değer kaybetti. Yen ise güç kazandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi, dünkü yüzde 1.7’lik artışının ardından bugün Tokyo saati ile 13:47’de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Japonya’da Topix Endeksi, içerdiği şirketlerin yüzde 78’in temettü elde etme hakkı olmadan işlem görmesi ile birlikte yüzde 1 düştü. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı fazla bir değişiklik göstermezken, yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek dolar başına 82.93 seviyesine çıktı. Petrol fiyatları New York’ta yüzde 0.6 gerilerken, bakır yüzde 0.7’lik bir kayıp yaşadı.

USD/JPY paritesi belirli tepki satışlarını gerçekleştirip 82 seviyesini test ettikten sonra toparlanıp normal seyir olan yükselişlerine devam etmektedir. Dünden itibaren paritenin 82,55  ve 82,75 destekleri üzerinde kalması bu desteklerin güçlü seviyeler olduğunu göstermektedir. Bu nedenle de eğer parite 82,75 desteği üzerinde kalmaya devam ederse gün içerisinde 83,50 direncine yaklaşacağı gibi ilerleyen zamanlarda daha önce test edip geçemediği 84,20 direncini geçmesi beklenilmektedir. Uzun vadeli olarak yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olacağını, 84,50 ve 85,50 seviyelerinin ise hedef olarak belirtileceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 82, 75

Destek: 82,75-82,55-82,25

Direnç: 83,20-83,35-83,50

PETROL ANALİZ

ABD’de tüketici güveninin 1 yılın en yüksek seviyesine yakın seyretmesinin yatırımcıları ikna edememesi üzerine, New York Borsası geri adım. Kayıplar seansın son 15 dakikasında finansal şirketlerin düşüş kaydetmesiyle hızlandı. Robert W. Baird&Co.’nun kredi notunu düşürmesinin ardından Bank of America Corp. yüzde 3.3 değer kaybetti. Apollo Group Inc. yüzde 8.5 geriledi. Homebuilder Lennar Corp., beklentinin üzerinde kazanç açıklamasının etkisiyle yüzde 4.7 primlendi. Pfizer Inc. yüzde 1.5 artış kaydetti.  S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 düşüşle 13,197.73 puana geriledi. Endekte dün 6.1 milyar hisse el değiştirerek 3 aylık ortalamanın yüzde 8.8 altına işaret etti. S&P 500 Endeksi önceki 2 günde yüzde 1.7 yükselmişti. Dow Jones Endeksi de 0.3 kayıpla 13,1977.73 puana düştü.

Orta doğudaki gerginlik, petrol stoklarındaki hareketlilik, petrol fiyatlarındaki yükselişe anlam veremeyen yetkililerin herhangi bir müdahale tarzı konuşma gerçekleştirmemesi petrol fiyatlarının belirli seviyeler arasında sıkışık seyrinin devam etmesine neden olmaktadır. Uzun vadeli 120 dolar seviyelerinin hedeflendiği siyah inci için nereye kadar geri çekilecek sorusuna ise belirli teknik seviyeler olarak fibonacci %38,2 düzeltme seviyesi olan 103,20 ile 55 günlük üssel hareketli ortalama olan 96,55 destekleri belirtilebilir. Eğer petrol bu desteklere kadar gerilerse uygun alım fırsatları gözlemlenecektir. Özellikle de 103,20 desteği petrol fiyatlarının hareketliliği için önemlidir. Gün içerisinde bakacak olursak teknik olarak 107,70 direnci önemlidir. Eğer parite gün içerisinde bu direncin altında kalmaya devam ederse gün içi düşüşlerine devam etmesi beklenmektedir. Ancak özellikle EUR/USD ve Altın fiyatlarında oluşacak kar satışları da düşünüldüğünde siyah incinin 106,20 desteğini kırma ihtimali de güçlenmektedir.  Bu nedenle de gün içerisinde 106,20 desteğinin kırılıp kırılmamasına göre kısa vadeli alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak kısa vadeli beklentimiz düşüş, uzun vadeli beklentimiz yükseliş olarak belirlenmiştir.

Pivot;107,75

Destek; 106,20-105,15-104,50

Direnç;  107,75-108,65-109,30

ALTIN ANALİZ

Avrupalı liderler krizin sonuna yaklaşıldığına ilişkin iyimser konuşurken, Fed Başkanı Bernanke “ABD’nin toparlanmasının garanti altında olmadığını” belirterek, uyardı. Bugün Tokyo’da konuşan İtalyan başbakanı Mario Monti, politika yapıcıların başta yavaş harekete geçmesine rağmen Euro Bölgesi’nin sorunlarının “neredeyse geçmek üzere” olduğu söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise dün krizin çekilmeye başladığını ve güvenilir varlık statüsünün uzaklaşmasıyla ülkesindeki borçlanma maliyetlerinin de büyük ihtimalle artacağını ifade etti. Diğer yandan Mart 2009’da ABD’nin ekonomik toparlanmasında “yeşil ışıklar” gördüğünü söylemesinin 7 ay sonrasında yüzde 10’a fırlayan işsizlik oranıyla karşı karşıya kalmış olan Bernenke’nin, bu kez ihtiyatlılığı elden bırakmadığı görülüyor. Dün ABC kanalında canlı yayın röportaj veren Fed Başkanı, işsizlik oranının hâlen daha çok yüksek olduğunu ve politika yapıcıların büyümeyi destekleyici önlemleri masadan kaldırmadığını vurgulayarak, “Zafer ilan etmek için çok erken” dedi.

Bernanke’nin açıklamaları sonrasında 1696 dolar seviyesine kadar yükselen sarı maden 1700 direncini geçemedi ve kar satışlarına maruz kalmaktadır. Hindistan’daki grev, ABD’deki cari açık ve Çin’den gelen verilerin altın fiyatları için kar satışlarını tetiklenmesi beklense de sarı maden kısa vadeli satış beklentilerine inat yükselmeye çalışmaktadır. Ancak yine de yaşanılan bu yükselişlerin tepki satışlarının olacağına dikkat etmeli ve belirli düşüşler sonrası yeniden alım yapılmalıdır. Eğer altın fiyatları 1708 dolar direnci altında kalmaya devam ederse 1666 ve 1625 dolar seviyesine doğru yeni bir kar satışları gerçekleştirebileceği gibi 1708 direnci üzerine çıkması durumunda artık düşüşler sonlandı yükselişler başlayacaktır diyebilmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle de özellikle 1708 direnci dikkatle takip edilmektedir. Kısa vadeli olarak 1671 gün içerisinde önemli bir destek olarak karşımızdadır. Kar satışlarının tetiklenmesi bu desteğin kırılmasına bağlı olarak değişmektedir. Eğer sarı maden bu desteği kırabilirse 1663 ve 1655 dolar seviyesine doğru tepki satışlarına devam edebileceği gibi 1671 dolar desteğinin üzerinde 1692 dolar seviyesi hedeflenecektir. Gün içerisinde ABD’den gelen haberlere dikkat etmek gerekmektedir. Gün içi kar satışlarının daha baskın olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu satış baskısı sadece kısa vadeli olup uzun vadeli yükselişler için uygun alım fırsatları olarak değerlendirilebilir. Alt noktalardan alım fırsatlarını yakalayamayan yatırımcılar ise altın fiyatlarının 1708 direnci üzerine çıkması ile alımlara katılabilirler.

Pivot; 1687

Destek; 1671-1663-1655

Direnç; 1687-1697-1705

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İşte Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2011 Araştırması’nda en beğenilen ilk üç şirket, Turkcell, Garanti Bankası ve Arçelik oldu.   İnsan kaynakları...

Kapat