Altında Son Çırpınışlar…

Hisse senetlerindeki yükseliş ve CME Group’un altın sözleşmelerini satın alıp sürdürmek için gereken teminat miktarını ikinci kez artırmasıyla altın 1,5 yılın en sert düşüşünü kaydetti.  Sarı Maden, 1,910 doları aşmasının ardından dün finans piyasalarının hareketlendiğini gösteren dayanıklı tüketim malları siparişleri ve konut verileriyle düşüşe geçmişti. Bugün küresel piyasalarda hisse senetleri ise bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.  On birinci yılda da yükselişini sürdüren altın yatırımcıların hisse senetleri ve para biriminden kaçmasıyla Londra’da 1920’den beri en büyük yükselişini gerçekleştiriyor.  Altının rekor kırması ve ardından Mart 2008’den beri en sert düşüşü kaydetmesiyle CME Group, teminat miktarını ikinci kez artırdı.

Sarı maden 2011 yılında mükemmel bir çıkış yakaladı ve yatırımcılarımıza hem yükselişte hem de düşüşlerde ciddi kazanç gerçekleştirdi. Özellikle yaptığımız analizlerde uzun vade beklentimizin yükseliş olduğunu ve bu yüzden de düşüşlerin alım fırsatı olduğundan bahsetmiştik. Beklentimiz yönünde vermiş olduğumu bilgilerle yükselişlerde ciddi kazançlar elde ettirdiğimiz yatırımcılarımız için altın ile ilgili bir fırsatı daha sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sarı maden 2 günde ciddi geri çekildi ve böyle bir sert geri çekilme altın için düzeltme hareketi olarak belirlenebilir. Yaşanacak düşüşlerin 1650 dolar seviyesi ile sınırlı kalması ve yaşanacak bu düşüşlerin alım fırsatı olacağını söyleyebiliriz. Düzeltme hareketlerinin uzun zamandır etkisiz olması satışların bu derece agresif olmasına neden oldu. Bu yüzden de yaşanılan satışlar bu derece sert oldu. Bu tür durumlarda panik olmamak ve bu krizi fırsata çevirmek sizlerin elindedir. Çünkü güvenilir yatırım aracı olmaya devam eden sarı madenin 2011 yılı sonuna kadar beklentisi olan 2000 dolar seviyesi değişmemiştir. Yaşananların düzeltme satışları olduğunu ve şuan ki belirsizliğin önümüzdeki günlerde yerini kademli yükselişlere bırakacağını söyleyebiliriz. Özellikle yarın Jackson Hole toplantısı ve bu toplantı sonucunda 3. Tur tahvil programı ile ilgili çıkacak sonuç altın fiyatlarını direk etkileyecek unsurlar olarak belirtilebilir. Bugün için altın fiyatlarını kontrol ettiğimizde sabah saatlerinde 1750 direncini geçemedi ve bu direncin güçlü oluşu sarı madeni 1702 dolar seviyelerine kadar taşıdı. Gün içerisinde 1700 doların kırılması 1685 ve 1650 dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden olabilir. Ancak bu seviyelerin kritik seviyeler olması nedeniyle satış pozisyonlarından uzak durulması gerektiğini söyleyebilir düşük lotlarla alım işlemi açılabileceğini söyleyebiliriz.

Pivot;1750

Destek; 1706-1685-1640

Direnç; 1735-1760-1775

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: İlk Yarıda İstihdam

Küresel mali piyasalarda yüksek volatilite devam ediyor. Ani ve sert hareketler borsaların sıkıntılı bir döneme girdiğine işarettir. Beklenen büyük düzeltme...

Kapat