Altında Ralli Sürebilir

New York Emtia Borsası’nın Comex bölümünü yöneten CME Grubu’nun vadeli sözleşmelerin satın alıp sürdürmek için gereken teminat miktarını bu ay ikinci kez artırmasıyla sert düşüş kaydeden altında yükselişin devam edileceği düşünülüyor.

 
Bloomberg HT’nin haberine göre, Altın, yatırımcıların borç krizleri ve küresel ekonomik yavaşlamadan ötürü sığınılacak liman araması sebebiyle, sert düşüşünden yeniden ralliye başlayabilir.
 
Bugün spot altının onsu yüzde 0.4 artış kaydederek, 1,766.85 dolara yükseldi. Altın dün, ABD’de olumlu gelen ekonomik verilerin dolar ve hisse senetlerini desteklemesi sebebiyle, yüzde 3.8 değer kaybetmişti.

 
Bu yıl yüzde 24 değerlenen altın, yatırımcıların hisse senetlerinden uzaklaşmasıyla desteklenmişti. Ağustos’ta yüzde 7.9 değerlenen altın, 23 Ağustos’ta 1,913.50 doları görmüştü.
 

Kısa vadede altının diğer emtia araçlarının daha fazla değerleneceğini belirten Westpac Institutional Bank’ın kıdemli ekonomistlerinden Justin Smirk, sorunların henüz çözülmediğine dikkat çekti. Smirk, altındaki son düşüşün “yaşanılması zorunlu” bir düzeltme olduğunu belirtti.
 

Altın ETP’leri dün 4. kez düşererek, 2,154.714 tona geriledi ve Ocak’tan bu yana en büyük satışları gördü.
 

Jackson Hole’daki merkez bankaları toplantısına ilişkin çok fazla spekülasyonun olduğunun altını çizen Smirk, Avrupa’daki sorunların hâlâ çözülmemiş olduğunu ve bu sorunların yeniden hararetleneceğini savundu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Spekülasyon azaldı; Asya paraları düştü

Fed'in finansal sisteme dolar enjekte edeceğine ilişkin spekülasyonların azalmasıyla, Asya paraları değer kaybetti

Kapat