Altın’da İşlem Stratejisi Oluşturmak…

EUR/USD ANALİZ

İspanya’nın CDS’leri, Avrupa Merkez Bankası’nın ucuz kredileriyle desteklenen tahvil piyasasındaki rallinin, ülkenin bütçe açığını kontrol etmekte sıkıntı yaşayacağına ilişkin endişeleri gizlediğini gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası’nın 8 Aralık’ta finansal kuruluşlara 3 yıllık sınırsız kredi imkanının sunulacağını açıklamasının ardından 5 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi hızla düştü. Tahvil faizleri düşük olsa da, CDS’ler, ECB’nin açıklamasından önceki günden daha yukarıda seyrediyor. ECB’nin sıra dışı önlemlerinin, ödeme yeteneği sorununa önemli bir likidite çözümü sunduğunu belirten Londra’daki Rabobank International’ın kıdemli sabit gelir stratejistlerinden Richard McGuire, ancak kredi imkânlarının, krize neden olan sistemik zayıflığı gidermek yerine gizlediğini söyledi. İspanyol bankaları Aralık’ta ellerinde bulundurduğu İspanyol hazine tahvillerini 178 milyar Euro’dan 202 milyar Euro’ya çıkarttı. Bankalar, Şubat ayındaki likidite operasyonunda ise ECB’den 152 milyar Euro kredi kullandı.

EUR/USD paritesi belirli çıkışları gerçekleştirdikten sonra başlattığı satış hareketleri ile aslında ne olursa olsun paritedeki satış baskısının devam edeceğini kanıtlamış görüntüsü içerisindedir. Ancak yine de her ihtimalleri göz önünde bulundurmak ve garantici işlem stratejisi oluşturabilmek için belirli seviyeleri beklemek gerekmektedir. Gün içerisinde 1,3160 desteği paritenin düşüşlerinin devamlılığı için önemlidir. Eğer parite 1,3160 desteğini de kırabilirse gün içi satışların hızlanmasını ve 1,30 seviyesine doğru başlayacak yeni bir düşüş dinamiklerinin oluşacağını söyleyebiliriz. 1,3160 desteğinden dönmesi durumunda ise 1,3280 seviyesine doğru başlayacak bir yükseliş rallisi oluşabilir. Bu nedenle de gün içi seyrin hangi yöne doğru olduğuna karar verecek olan seviye 1,3160 olarak belirlenmiştir. Kısa vadeli olarak verdiğimiz bilgilere ilaveten uzun vadeli beklentimizin 1,35 seviyesi altında düşüş olduğunu ve 1,30 desteğini kırması durumunda 1,2850 ve 1,2620 seviyelerinin hedefleneceğini söyleyebiliriz.

Pivot;1,3160

Destek; 1,3140-1,3100-1,3035

Direnç; 1,3225-1,3265-1,3290

GBP/USD ANALİZ

İngiltere’de enflasyon Şubat ayında, alkollü içecekler ve bazı gıda fiyatlarının, elektrik ve doğalgaz maliyetlerindeki düşüşlerin etkisini gidermesi sonucu, ekonomistlerin tahminlerinden daha az yavaşladı. Tüketici fiyatları (TÜFE) Şubat ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.4 arttı. Bu, Kasım 2010’dan bu yana en düşük enflasyonu işaret ediyor. Ocak ayında ise artış yüzde 3.6 seviyesinde gerçekleşmişti. Bloomberg News’un anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 3.3 artış göstermesi bekleniyordu.  Enflasyondaki yavaşlamanın hızı, son altı ayda hızlı bir yükseliş gösteren petrol fiyatları tarafından sınırlanmış olabilir. İngiltere’de fabrika çıkış fiyatları Şubat ayında sıçrama yaptı ve İngiltere Merkez bankası politika yapıcısı Martin Weale, geçen ay yaptığı açıklamada, yükselen işsizlik ve zayıf talep döneminde, enflasyonun beklenenden daha fazla inatçı olabilme riski bulunduğunu belirtmişti.

GBP/USD paritesi ile ilgili yapmış olduğumuz yorumlarda 1,60 ile 1,55 seviyelerinin kritik olduğunu belirtmiş ve bu seviyelerin dışına çıkılması ile uzun vadeli yönün netleşeceğini sizlerle paylaşmıştık. Bu bilgilere ek olarak paritenin gidişatına baktığımızda gün içerisinde 1,5913 seviyesinden gerileyen GBP/USD paritesi daha fazla yukarı yönlü hareketine devam edemedi ve satış baskısına maruz kalarak gün içerisinde 1,5834 seviyesine kadar geriledi. Kısa vadeli gün içerisindeki satışların devam edebilmesi için 1,5815 desteğinin kırılması gerekmektedir. Bu destek üzerinde günlük yükseliş baskısının devam edeceğini ve yeniden 1,59 seviyesini test edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5815

Destek; 1,5835-1,5780-1,5740

Direnç;  1,5885- 1,5915-1,5935

USD/JPY ANALİZ

Tayland ve Tayvan da bu hafta Çin’deki yavaşlama, Avrupa’daki borç krizi konularındaki risklerin azaldığını düşünen Avustralya ve diğer birçok Asya-Pasifik ekonomisine katılarak, politika faizini sabit tutabilir. Asya’daki merkez bankalarının daha çok bekleme modunda kalmayı tercih ettiğini belirten Taipei’deli SinoPac Financial Holdings Co.’nun ekonomistlerinden Sylvia Chiu, ABD’deki ufak da olsa ilerlemelerin etkisiyle ekonomik görünümünün iyileşmesine rağmen, bu gelişmelerin Asya’daki ihracatları ne ölçüde destekleyebileceğinin henüz belirsizliğini koruduğunu söyledi.  Malezya’dan Güney Kore’de, Asya’daki birçok merkez bankası, yüksek enerji maliyetlerinin enflasyon riskini artırmasıyla, parasal genişleme için alanı azaltması sonucunda bu ay faiz indirimlerinden kaçındı. Uluslararası Para Fonu Başkan Yardımcısı Zhu Min dün Çin’in yumuşak iniş yapacağını söyledi. ABD istihdam piyasasında da ilerlemeler devam ediyor. Chiu, artan petrol fiyatları enflasyon riskini canlandırırken, Çin’den gelen talebin zayıflamasının Tayvan’ın büyümesine zarar vereceğine dikkat çekti. New York Fed Başkanı William Dudley de dün ABD ekonomisindeki ilerleme sinyallerinin benzin fiyatlarındaki yükselişten ve zayıf konut piyasasından kaynaklanan riskleri bertaraf etmediğini ifade etti.

USD/JPY paritesi her ne kadar 83,30 seviyesine kadar düşüş gerçekleşse de teknik olarak beklenilen yükselişlerin etkisi ile çıkışını gerçekleştiren USD/JPY paritesi gün içerisinde 83,81 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Şuanda da 83,70 seviyesinde hareketine devam eden USD/JPY paritesi için 83,30 desteği üzerinde kaldığı müddetçe gün içi yükselişlerin devam edeceğini ve 84 seviyesinin üzerine çıkmak isteyeceğini söyleyebiliriz. Uzun vadeli ise yaşanılacak olası geri çekilmeler  alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü 78 seviyesinin üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiği USD/JPY paritesinde hedef olarak 84,50 ve 85 seviyelerini söyleyebiliriz.

Pivot: 83,30

Destek: 83,00-82,80-82,60

Direnç: 83,95-84,20-84,50

PETROL ANALİZ

Ham petrolün geçtiğimiz ay 1 yılın en büyük sıçramasını yapmasıyla 6 ay içinde ikinci kez benzin ve dizelde zamma giden ABD’nin ardından, dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin de fiyatları yükseltti. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun izlediği 3 tip ham petrolün yüzde 10’un üzerinde tırmanmasının ardından Çin’de hem benzin hem de dizele 600 yuan (95 dolar) zam yapıldı ve benzin ton başına 9,980 yuana, dizel ise ton başın 9,130 yuana çıkarıldı. Benzindeki yüzde 7 ve dizeldeki yüzde 7.8’lik zam, son 2 yılın en büyük fiyat artırımına işaret ediyor.  Hong Kong’taki Mirae Asset Securities Ltd.’ın bölgesel enerji araştırmaları müdürü Gordon Kwan, zamların beklenenden önce geldiğini belirtti.

Siyah inci sakin bir şekilde yukarı yönlü atağına devam etmek istemektedir. Haftanın açılış gününde 107 dolar seviyesinden başlattığı yükselişlerle 108,65 seviyesine kadar yükselen siyah inci şuanda 108 seviyesinde hareket etmektedir. Daha önce test ettiği ancak geçemediği 110 dolar direncini aşması halinde yükselişlerin hızlanabileceğini ve uzun vadeli yükseliş beklenti hedeflerimizin gerçekleşmesine yakın olabileceğimizi söyleyebiliriz. Teknik olarak grafiği incelediğimizde yukarı yönlü alım rallisinin devam edeceğini ve 121 dolar seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Özellikle de Ortadoğu da yaşanılan gerginliklerin emtia fiyatları üzerindeki etkisini de göz önünde bulundurursak petrol fiyatlarının ilerleyen zamanlarda yükselişlerine devam etmesi beklenilmektedir. Bu gerginlik üzerine bir de savaş haberlerinin çıkması var olan yükseliş dinamiklerinin hızlanmasına neden olabilir ve çok net yukarı yönlü hareketler gerçekleşebilir.

Pivot;106,90

Destek;  105,65-104,30-103,60

Direnç;  108,90-109,60-110,35

ALTIN ANALİZ

Kaldıraçlı alım-satım işlemlerinde pozisyon alırken gerçekleştireceğiniz lot miktarı ve açmış olduğunuz pozisyon miktarına göre elde edilen marjin kavramı çoğu yatırımcıların dikkatinden kaçmakta ve kıymetli metaller arasında yer alan sarı madende açmış olduğu pozisyonlarda ciddi zararlar elde etmektedirler. Genel olarak yukarı yönlü beklentimizin devam ettiği altın fiyatlarında bazı zamanlarda kar satışlarının oluşabileceğini yatırımcılarla paylaşırken kısa vadeli yaşanılacak düşüşlerde satış pozisyonları alınabileceği gibi uzun vadeli beklenilen yükselişler için yaşanacak olası düşüşler alım fırsatı olmalıdır açıklamasını bildirmekteyiz. ( Örneğin altın fiyatları 1790 seviyelerindeyken 1800-10 seviyelerinin kritik olduğunu ve bu seviyelerin geçilmediği sürece kar satışlarına hazırlıklı olmamız gerektiğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik.) Genel olarak yapmış olduğumuz analizlerde ve beklentilerimizde 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olacağını bildirmekteyiz. Ancak bu seviyelerin oluşabilmesi için altın fiyatlarının güçlü bir seviyeden destek bulması gerekmektedir. Bu desteklerden birincisi haftalık grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1630 dolar desteği ve yine haftalık grafikte yükseliş kanalının alt noktası olan 1590 dolar seviyeleri altın fiyatlarının dönüşü için çok önemli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Altın fiyatlarının 1630-1590 seviyelerine kadar yaşanılacak geri çekilmelerinde 1530 seviyesine zarar durdur belirleyerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedefleneceğini daha önceki analizlerimizde belirttik ve hala daha bu düşüncenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada önemli olan nasıl olsa altın fiyatları yükselecek diye 1660 dolar seviyelerinden alım işlemi gerçekleştirip altın fiyatının 1600’e geldiğinde acaba ne yapmalıyım yoksa düşecek mi stresi yaşamamak gerekmektedir. Finans piyasalarında işlem gören varlıkların yukarı ve aşağı yönlü hareketinden başka yapacağı bir seçeneği yoktur. Mühim olan Bu dalgalanmalarda hangi seviyelerde nasıl işlem açmalı ve işlem açtığınız pozisyonun lot miktarı ne olmalıdır. Genel olarak anaparanızın %5’i ile işlem açmasını önerdiğimiz işlem stratejisinde zararın max bekleme süresi olarak yine anaparanızın %10’u olarak belirlenmiştir. Bu strateji ile yapılacak işlemlerde zarar elde edilse de anaparanın batma ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Bütün bu açıklamalarla birlikte altın ile ilgili kısa ve uzun vadeli beklentimizi özetlersek; Gün içerisin de1658 dolar seviyesi altında satışların devam edeceğini ve 1630 ile 1590 seviyelerinin hedefleneceğini, uzun vadede ise yaşanılacak bu düşüşlerin 1530 dolar üzerinde kaldığı müddetçe alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Pivot; 1658

Destek;1640-1634-1625

Direnç; 1658-1665-1674

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Artan Stoklar Bakırı Geriletiyor

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in yavaşladığına dair endişeler ve Şanghay’da artan bakır stokları bakır fiyatlarını geriletiyor. Çinko ve nikel fiyatları...

Kapat